BAP PIAST GOL MA 75 LAT! WIELKI JUBILEUSZ MAŁEGO KLUBU
Aktualności 27 Listopada 2023To była okazja do spotkania trzech pokoleń nowobieruńskiej piłki nożnej. Spotkali się ze sobą nestorzy najstarszych tradycji i ludzie tworzący Bieruńską Akademię Piłkarską Piast Gol obecnie. W weekend świętowaliśmy jubileusz 75-lecia klubu piłkarskiego BAP GOL PIAST BIERUŃ!
Kiedy w powojennym Bieruniu Kazimierz Łagan zakładał klub, ten przez krótki czas nazywał się Nadwiślanką, a później Związkowcem. Jednak to jako Kolejarz przeszedł do historii i nie mogło być inaczej, skoro prezes pracował na kolei, a dworzec był centrum świata nowobieruńskiej społeczności.
Nikt nie wie, jak to zrobił, ale Łaganowi udało się przekonać wielkiego Lecha Poznań (“Kolejorza”), że nowo powstały klub z Nowego Bierunia gdzieś na Śląsku powinien być klubem filialnym. Efektem tego bierunioki otrzymywali pieniądze i transporty ze sprzętem w “naprawdę dobrym stanie”, co podkreślał obecny na obchodach jubileuszowych Jerzy Ścierski. Najbardziej pożądane były dresy po Teodorze Anioła, legendzie poznańskiego klubu i reprezentancie Polski.
Na mecze Kolejarz też wyjeżdżał pociągiem, ale jeszcze ciekawszą rzeczą jest, że nawet u siebie zawodnicy przebierali się w wagonie. Przez długi czas funkcję szatni pełniła restauracja Pod Kotwicą (dzisiejszym znana bardziej jako Szałas). Aż Łagan, zawiadowca nowobieruńskiej stacji, wymyślił, żeby przytargać na boisko wagon towarowy. To udało się z pomocą mieszkańców, a nie było to łatwe, bo drogi w tamtym czasie były z bruku.
Tacy będą piłkarze na Śląsku, jakie młodzieży chowanie
Od 1948 roku minęło właśnie 75 lat. I 75 lat później w Restauracji Stylowa spotkali się działacze, ludzie związani z historią klubu, zawodnicy, także osoby związane z obecną Bieruńską Akademią Piłkarską Piast Gol, która powstała w 2022 roku w wyniku połączenia klubów GOL Bieruń i KS Piast Bieruń Nowy.
Spotkanie rozpoczął Krzysztof Chlebowski, prezes klubu. Jesteśmy cenioną akademią w środowisku śląskiej piłki i jesteśmy znani z dobrego szkolenia młodzieży, co jest podparte coraz większą liczbą naszych wychowanków na poziomie centralnym - mówił ze sceny. Nieustannie inwestujemy w rozwój, nie tylko zawodników, ale także trenerów, bo wychodzimy z założenia, że tylko dobry trener wytrenuje dobrego zawodnika.
Chlebowski zwracał uwagę, że u młodych zawodników starają się przede wszystkim wytworzyć poczucie obowiązku, wytrwałości i wzajemnego szacunku. Te cechy przydają się w dorosłym życiu, niezależnie od tego, czy młody zawodnik zostanie piłkarzem.
Przebywając na spotkaniach Gola zawsze czułem, że tworzycie jedną, wielką rodzinę - wtórował mu burmistrz miasta Krystian Grzesica, który zabrał głos w następnej kolejności. Przemawiał też Henryk Kula, wiceprezes PZPN i prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Dziękując, za wychowywanie zawodników parafrazował: “tacy będą piłkarze na Śląsku, jakie młodzieży chowanie”.
W tej chwili BAP Piast Gol to 223 zawodników w 16 grupach treningowych, wliczając w to drużynę seniorską i adeptów, wychowanek Kacper Duda w roli piłkarza pierwszego składu Wisły Kraków czy Nadia Stenzel, która reprezentuje barwy ekstraligowych Czarnych Sosnowiec, również jako zawodniczka pierwszej drużyny.
O czym marzą?
Jubileusz był także okazją do wymiany wspomnień. Tę część poprowadzili dziennikarz sportowy Paweł Czado i radny Jarosław Mokry, a w roli gości zaprezentowali się wieloletni trener w Piaście Henryk Magiera, pamiętający czasy Kolejorza Jerzy Ścierski, Eugeniusz Szymon i Chlebowski.
Goście wspominali korki-wkręty, które wbijały się w stopy (krew w butach) i na bieżąco były reperowane przez gospodarza klubu, święte wojny i pełne agresji mecze z lokalnymi rywalami, szczególnie z Pogonią Imielin czy współpracę z KWK Piast, która prała dresy. Nobliwi goście zaznaczali, że warunki wtedy w ogóle były trudne i związane z wypełnianiem braków.
Chlebowski natomiast podzielił się opowieścią o tym, jak udało się doprowadzić do połączenia Gola z Piastem, gdy pewnego, jesiennego wieczoru postanowili z prezesem Michałem Szczygłem zakopać topór wojenny, a na koniec Paweł Czado zapytał go o największe marzenie związane z klubem.
- Moje marzenie jest takie, żeby każdy się tu dobrze czuł, przychodził z uśmiechem na trening, a kiedyś wspominał ten czas dobrze, z uśmiechem - powiedział Chlebowski, zaznaczając, że jest to ważniejsze od tego, żeby klub grał w 2. czy 1. lidze (bo wtedy nie graliby wychowankowie, a zawodnicy ściągnięci z zewnątrz).
Choć pojawiło się i takie marzenie, że - być może - kiedyś jeden z zawodników pójdzie w ślady Łukasza Piszczka, który przyjedzie do Bierunia w wieku 32 lat i zbuduje tu piękny obiekt sportowy.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem brązowych, srebrnych i złotych odznak Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Związku Piłki Nożnej przez Kulę. Z kolei jako Przyjaciel Śląskiej Piłki został wyróżniony Grzesica.
Źródło: materiał prasowy
Jubileusz 75-lecia BAP GOL PIAST
Podobne wiadomości:
- UWAGA! Zmiana trasy linii B od 1 września! 2024-08-23
- Nowe boiska sportowe przy Szkole Podstawowej nr 3 otwarte od 12 sierpnia 2024-08-06
- Weronika Nowakowska: "Sport buduje więzi i kształtuje charakter" [NOWY ODCINEK PODCASTU] 2024-08-05
- Nagrody i wyróżnienia Burmistrza. Trwa nabór! 2024-08-01
- Metrorowery są już w Bieruniu! 2024-08-01
- Trwa wymiana kolejnych wiat przystankowych w Bieruniu 2024-06-06
- Zmodernizowano infrastrukturę rekreacyjną na ul. Królowej Jadwigi 2024-04-15
- Modernizacja kompleksu sportowego przy SP3. Trwają procedury odbioru robót 2024-04-12
- Podsumowanie kadencji 2018-2024.BUDYNKI I SKWERY 2024-03-28
- Ku końcowi zmierza budowa boisk przy SP3 i modernizacja kompleksu rekreacyjnego na Węglowej 2024-03-11