Benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi
Aktualności 20 Października 2019Cyceron powiedział kiedyś, że SZTUKA JEST FILOZOFIĄ ŻYCIA. 55 lat twórczości Romana Nygi jest tego najlepszym dowodem. Roman Nyga jest autorem dziesiątek wybitnych prac - człowiekiem, który poświęcił całe dorosłe życie intensywnej pracy artystycznej, rozwijając się twórczo, udoskonalając swój malarski styl, wprawiając w zachwyt, a często także w zdumienie tysiące wielbicieli sztuki oraz sławiąc ziemię śląską na całą Europę. Tak, trzeba to wyraźnie powiedzieć - Roman Nyga jest malarskim piewcą ziemi śląskiej, jest ambasadorem bieruńskiej sztuki, jest również propagatorem marki Bieruń w świecie.
18 października w kinoteatrze "Jutrzenka" odbył się benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi, połączony z wernisażem wystawy tymczasowej prac artysty. Warto podkreślić, że w roku 2019 Roman Nyga obchodził swoje 80. urodziny oraz świętował jubileusz 55 lat działalności artystycznej. Z tych właśnie okazji Bieruński Ośrodek Kultury przygotował wydarzenie, którego celem było zachęcenie bierunian do bliższego poznania twórczości naszego artysty, ale także złożenie ukłonu samemu artyście za wszystkie dzieła jego pędzla i ołówka oraz za lata pracy społecznej na rzecz naszego miasta.
Przypomnijmy, że w związku z okrągłymi urodzinami Romana Nygi w styczniu tego roku wydany został album stanowiący przegląd twórczości artysty, którego uroczysta premiera nastąpiła w Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - KLIKNIJ. Październikowy benefis był po części drugim etapem tegorocznych obchodów, w którym udział wziąć mogło, ze względu na lokalizację, znacznie więcej mieszkańców. I rzeczywiście bieruńska "Jutrzenka" po brzegi wypełniona była gośćmi Romana Nygi.
Jarosław Modzelewski, jeden z polskim malarzy powiedział niegdyś, że W JAKIEJŚ DYSKRETNEJ FORMIE SZTUKA ŚWIAT POPRAWIA, BO JEST DOWODEM JAKIEGOŚ DOBRA W ŚWIECIE. Obcując z twórczością naszego bieruńskiego mistrza pędzla, nie sposób się z tym nie zgodzić. Niesie ona bowiem wachlarz niezwykłych przeżyć, rodzi piękne doznania, wzbogaca nas wewnętrzne i warto wierzyć, iż sprawia, że stajemy się lepsi.
Wystawę prac Romana Nygi oglądać można w kinoteatrze "Jutrzenka" do końca października (w godzinach pracy obiektu). Warto też podkreślić, że z twórczością tego artysty spotykamy się w Bieruniu na każdym kroku. Brama Opawska, Brama Krakowska, figurki utopców na rynku, fresk w kościele p.w. św. Bartłomieja, pomnik Świętego Walentego, malowidła w Sanktuarium Świętego Walentego, herby miast partnerskich przed Urzędem Miejskim - to tylko niektóre z jego dzieł wpisanych w topografię Bierunia. Najnowszym dziełem Romana Nygi jest projekt Pomnika Powstańców Śląskich, który obecnie odtwarzany jest w pracowni (na podstawie zdjęć z 1924 roku). W najbliższych dniach umieszczony zostanie na terenie historycznej Hamrowizny.
Z przedmowy Burmistrz Krystiana Grzesicy do albumu prac Romana Nygi: Nie sposób nie dostrzec, jak pięknie droga artystyczna tego wybitnego malarza wpisuje się w historię Bierunia, jak wspaniale ją wzbogaca, jakiej treści jej nadaje (…) Niniejszy album pozwoli Państwu zaznajomić się bliżej z twórczością Romana Nygi, a także poobcować kilka chwil ze sztuką najwyższego formatu. Serdecznie do tego zachęcam.
Benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi
Podobne wiadomości:
- Zachęcamy do oglądania wystawy plenerowej na Skwerze Miast Partnerskich 2024-09-25
- Jubileuszowa wystawa festiwalowa stoi już na rynku! 2024-09-20
- Odsłoniliśmy wystawę na Skwerze Miast Partnerskich 2024-09-11
- "Zakochaj się w Bieruniu" - wystawa prac Sławomira Bielaka 2024-02-15
- Nowy obraz w bieruńskiej Galerii Honorowych Obywateli Bierunia 2024-01-25
- Zimowy Bieruń w obiektywie Sławomira Bielaka [ZDJĘCIA] 2024-01-09
- Zapraszamy do obejrzenia wystaw na bieruńskim Rynku 2023-07-14
- Wystawa o historii dworca kolejowego na Skwerze Powstańców Śląskich 2022-03-31
- Wystawa pt.: DWORZEC W BIERUNIU NOWYM. DAWNIEJ I DZIŚ dostępna w poczekalni dworca 2021-12-31
- Mobilna wystawa plenerowa trafiła na Rynek 2021-12-20