Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - V edycja
Aktualności 18 Stycznia 2024W czwartek, 18 stycznia odbyła się V edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, którego trasa prowadziła między innymi przez Bieruń. Do sztafety jak zawsze włączyli się uczniowie i nauczyciele z bieruńskich szkół podstawowych.
Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju to projekt edukacyjno-sportowy organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie we współpracy z samorządami i placówkami oświatowymi m.in. z Bierunia.
Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Trasa biegu pokrywa się z tą, którą prowadzeni byli więźniowie, podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku: od byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau do Gliwic.
Bieg ma charakter sztafetowy, a w skład bieruńskiej reprezentacji wchodzili uczniowie i ich nauczyciele z dwóch szkół podstawowych - SP nr 1 i SP nr 3.
Jak co roku, na terenie Bierunia złożono kwiaty i zapalono znicze w dwóch miejscach pamięci, związanych z marszem śmierci; na cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu, gdzie znajduje się mogiła zamordowanych podczas ewakuacji więźniów oraz przy tablicy pamiątkowej na terenie FCA Poland Tychy, gdzie odbyła się ich egzekucja. Miasto Bieruń reprezentowane było przez Krystiana Grzesicę - Burmistrza Miasta Bierunia i radnych - Krystynę Wróbel oraz Walentego Magierę. W ten sposób oddano hołd ofiarom marszu śmierci oraz wszystkim ofiafom niemieckiegio nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Przypomnijmy, że w tym roku mija 79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i tragicznych wydarzeń związanych z jego ewakuacją.
W połowie stycznia 1945 roku, wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS przeprowadziły ewakuację więźniów oraz likwidację obozu. W dniach 17 - 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów - w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej wędrówki. Ginęli z wycieńczenia, w wyniku mrozów lub od kul eskortujących ich SS-manów. W kolejnych miejscowościach, przez które przechodziły kolumny więźniów, pozostawały ciała, które grzebano w zbiorowych, bezimiennych grobach.
Jedno z takich miejsc znajduje się w Bieruniu, przy dzisiejszej fabryce FCA Poland. Jak czytamy na zamieszczonej na murze zakładu tablicy: „W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, na tym terenie, zakopano w dole z wapnem dziesięciu więźniów zamordowanych na trasie Marszu Śmierci. Ekshumowani spoczywają na starobieruńskim cmentarzu”.
Na cmentarzu parafialnym przy Sanktuarium św. Walentego znajduje się zbiorowa mogiła dziesięciu rozstrzelanych 19 stycznia 1945 roku więźniów z tablicą pamiątkową: „(…) Tu spoczywa 10 nieznanych więźniów politycznych zamordowanych w 1945 przez hitlerowskiego okupanta na terenie Bierunia Starego w czasie ewakuacji niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau”.
5.edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju
Podobne wiadomości:
- Za nami VI edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju 2025-01-19
- Święto Niepodległości w Bieruniu - ZOBACZCIE FOTORELACJĘ 2023-11-13
- Obchody Odpustu ku czci Św. Walentego 2023 2023-02-17
- Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - IV edycja 2023-01-17
- Tak świętowaliśmy 3 Maja 2022-05-03
- Wystawa o historii dworca kolejowego na Skwerze Powstańców Śląskich 2022-03-31
- W hołdzie ofiarom Marszu Śmierci! 2022-01-27
- Odsłoniliśmy pomnik powstańca 2021-12-01
- Narodowe Święto Niepodległości w Bieruniu - WIDEO i FOTO 2021-11-11
- Nowy nagrobek powstańca śląskiego na cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego 2021-10-31