Bieruński Szlak Historyczny - etap III
Aktualności 11 Czerwca 2024W starobieruńskiej cześci naszego miasta stanęły 3 kolejne tablice typu pylon, które rozmieszczone są w najważniejszych historycznie miejscach. Wydział Promocji Urzędu Miejskiego zrealizował trzeci, już ostatni etap Bieruńskiego Szlaku Historycznego - bardzo ważnego elementu Strategii Promocji Miasta przyjętej uchwałą w 2017 roku. Tablice posadowione są - tam gdzie to możliwe - przy ścieżkach rowerowych, tak, aby zwracały uwagę turystów i dawały im szansę na poznanie niezwykle bogatej historii Bierunia. Zapraszamy również mieszkańców do podążania - najlepiej na rowerze - Bieruńskim Szlakiem Historycznym i odkrywania niesamowitych miejsc.
Jedna z tablic stanęła na bieruńskim Rynku
Bieruński Szlak Historyczny to system pylonów informacyjnych umieszczonych w łatwo dostępnych, istotnych dla historii Bierunia miejscach. Zachęcamy mieszkańców i turystów do podążania szlakiem bieruńskim i poznawania historii naszego wyjątkowego miasta. Tablice są oczywiście oznakowane kodem QR - osoby zainteresowane danym obiektem lub fragmentem historii miasta, mogą poprzez zeskanowanie kodu przeczytać w internecie więcej na temat danego miejsca.
Bieruński Szlak Historyczny dzieli się na dwie części - nowobieruńską i starobieruńską. Łącznie składa się na niego 16 pylonów - po 8 w każdej z części. W pierwszej kolejności zrealizowana została część nowobieruńska. Trzy lata temu stanęło tam 8 tablic - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. W tym roku dokończone zostały prace nad etapem II - częścią starobieruńską. Własnie stanęły 3 ostatnie tablice (w zeszłym roku pojawiło się 5 tablic - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ).
Przy Kościele Św. Bartłomieja Apostoła również pojawił się pylon
Teksty historyczne do starobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Przy ich powstawaniu Dyrektor Agnieszka Szymula współpracowała z Romanem Golusem, Alojzym Lysko, Sławomirem Pastuszką, Ryszardem Sapkiem i Radną Marią Sitko. Konsultacji merytorycznej, na zlecenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego podjął się: Józef Berger.
Pylony informacyje umieszczone zostały w następujących lokalizacjach:
BIERUŃ STARY
Jedna z tablic stanęła przy Sanktuarium Św. Walentego
- Ściernie - STACJA REGENERACJA
- Jajosty - przy ZAJEŹDZIE JAJOSTY
- Grobel - Bieruń Stary - Od strony ulicy Chemików
- Cmentarz Żydowski - przy skrzyżowaniu ulic Wita i Chemików
- Kopiec - przy nowo powstałej ścieżce rowerowej "Za Kopcem".
W zeszłym roku zamontowano pylon przy Grobli
BIERUŃ NOWY
- Granica na Wiśle i restauracja Degolówka
- Starorzecze Wisły (Czarnuchowice)
- Dwór i arboretum (Bijasowice)
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym
- Budynek dworca kolejowego
- Historyczne Centrum Bierunia Nowego (Hamrowizna)
- Dwór i stadnina koni na Solcu
- Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast”
Trzy lata temy pylon stanął na Skwerze Powstańców Śląskich - historyczne centrum Bierunia Nowego
Każda tablica zawieraja opis historyczny miejsca (w języku polskim i angielskim), rycinę obrazującą najważniejszy z historycznego punktu widzenia element danego miejsca, mapkę na której zaznaczona jest dana lokalizacja i jej odniesienie do innych punktów w mieście oraz komiksowa ilustracja w której Utopiec w gwarze śląskiej wygłasza kwestię związaną z danym miejscem i jego historycznym znaczeniem. (Teksty wygłaszane przez Utopca są autorstwa Marcina Melona).
Teksty historyczne do nowobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) - KLIKNIJ TUTAJ. Przy ich powstawaniu Agnieszka Szymula współpracowała z Henrykiem Ganobisem oraz Norbertem Jarominem i Jarosławem Mokrym.
Koordynacja i opracowanie tekstów do starobieruńskiej części Szlaku Historycznego: Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Autorzy tekstów: Roman Golus, Alojzy Lysko, Sławomir Pastuszka, Ryszard Sapek, Maria Sitko, Agnieszka Szymula. Konsultacja merytoryczna: Józef Berger - na zlecenie Urzędu Miejskiego.
Bieruński Szlak Historyczny etap III
Bieruński Szlak Historyczny etap II
Bieruński Szlak Historyczny etap I
Podobne wiadomości:
- Kładka na Grobli zyskuje nową nawierzchnię 2024-07-09
- Mamy rowerowy Szlak Historyczny w Bieruniu 2024-06-28
- Bieruński Szlak Historyczny - etap II 2023-08-14
- Bieruń przaje rowerzystom! 2023-08-13
- Zapraszamy do obejrzenia wystaw na bieruńskim Rynku 2023-07-14
- Wystawa o historii dworca kolejowego na Skwerze Powstańców Śląskich 2022-03-31
- Mobilna wystawa plenerowa trafiła na Rynek 2021-12-20
- Nowa wystawa plenerowa! 2021-12-02
- Nowy nagrobek powstańca śląskiego na cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego 2021-10-31
- Rocznice wybuchu I i II Powstania Śląskiego! 2021-08-16