Informacja w sprawie zatrudniania osób skazanych w jednostkach Miasta Bierunia
Aktualności 8 Listopada 2021W związku z ostatnim zainteresowaniem mediów tematem zatrudniania osób skazanych w bieruńskich jednostkach miejskich, informujemy:
Miasto Bieruń od 2017 roku prowadzi współpracę z Sądem Rejonowym w Tychach w zakresie zatrudniania osób skazanych na karę ograniczenia wolności lub wykonywanie prac społecznie użytecznych. W ramach tej współpracy osobom skierowanym przez sąd przydzielana jest praca - odpowiednia dla ich wykształcenia i umiejętności - w bieruńskich jednostkach miejskich. Bieruń wielokrotnie był wskazywany przez zespół Kuratorów Sądowych w Tychach jako przykład modelowej realizacji idei resocjalizacji poprzez pracę osób skazanych za lżejsze przestępstwa.
Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica odpowiadał 8 listopada na pytania dziennikarzy TVP Katowice.
Zasady współpracy samorządów lokalnych z sądami rejonowymi w zakresie zatrudniania osób skazanych określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2010 r. Podmioty, w których osoby skazane skierowane przez sąd mogą odbywać karę ograniczenia wolności, są wyznaczane zarządzeniem burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. W Bieruniu są to (od 2017 r.):
- Urząd Miejski w Bieruniu,
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Bieruński Ośrodek Sportu i Rekreacji,
- Bieruński Ośrodek Kultury,
- Bieruńskie Przedsiębiorstwo inżynierii Komunalnej,
a od 2020 r. także:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu.
- Kara ograniczenia wolności jest to kara nieizolacyjna, przewidziana w kodeksie karnym, która ma zastosowanie do lżejszych przestępstw i naruszeń prawa - mówi Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica. - W przypadku sprawców tych przestępstw kara pozbawienia wolności mogłaby odnieść skutek raczej deprawujący zamiast resocjalizacyjny. My jako miasto jesteśmy zobowiązani wskazać placówki, w których dopuszczamy odbywanie tego typu kar. Od kilku lat realizujemy ten program wraz z Sądem Rejonowym w Tychach i zespołem Kuratorów Sądowych.
Za jakiego rodzaju przestępstwa można otrzymać karę ograniczenia wolności? Może to być np. naruszenie przepisów drogowych, zaległości alimentacyjne czy podatkowe.
- Staramy się umożliwić ludziom skazanym odbywanie kary w godnych warunkach - mówi burmistrz Krystian Grzesica. - Jeżeli jest to ktoś z wykształceniem i kwalifikacjami, to dlaczego kierować go do najprostszych prac, np. porządkowych? Dlaczego ktoś taki nie miałby pomóc np. w czynnościach administracyjnych w szkole? Co prawda do tej pory nie mieliśmy jeszcze żadnej osoby skierowanej do pracy w naszych placówkach oświatowych, ale jest możliwe, że w przyszłości będą takie sytuacje. Taka osoba musi być oczywiście zweryfikowana po pierwsze przez kuratora sądowego po drugie przez dyrektora szkoły, którzy ocenią, czy nadaje się ona do pracy w tym miejscu. Nie będzie to oczywiście praca polegająca na prowadzeniu zajęć z dziećmi, ale nie widzę żadnych przeciwwskazań do tego, żeby ktoś skazany na karę ograniczenia wolności wykonywał pracę administracyjne lub konserwatorskie.
Podobne wiadomości:
- Oferty pracy w Urzędzie Miejskim 2024-11-05
- Oferty pracy w Wydziale Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego 2024-08-26
- Praca w Urzędzie Miejskim w Bieruniu - Wydział Inwestycji i Remontów 2024-05-21
- Oferty pracy! 2023-12-19
- Szukamy pracowników! 2023-07-03
- Oferta pracy w Urzędzie Miejskim w Bieruniu na stanowisku sprzątaczki 2023-06-20
- Oferta dla firmy lub osoby: utrzymywanie czystości toalety publicznej 2023-05-09
- Oferty pracy w Urzędzie Miejskim 2022-11-29
- Praca w Polsce dla obywateli Ukrainy 2022-09-05
- Bieruń i miasta partnerskie podpisały Akt Solidarności 2022-06-29