• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Jubileuszowa wystawa festiwalowa stoi już na rynku!

Jubileuszowa wystawa festiwalowa stoi już na rynku!

Aktualności 20 Września 2024

Tradycji stało się zadość! Po raz piętnasty w historii Orkiestra Dęta Piast swoim występem zainaugurowała wydarzenia związane z Festiwalem Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu. We wtorek, 17 września, o 12:00, a więc w samo południe otwarliśmy wystawę plenerową opowiadającą o historii Festiwalu. Wystawa stoi na bieruńskim rynku. Zachęcamy do oglądania!

 

                                               

 

Na 14 planszach, które stanęły na bieruńskim rynku, można obejrzeć zdjęcia z dotychczasowych edycji, od roku 1993 aż do 2022.

Festiwal Filmów Amatorskich w Bieruniu ma bardzo bogatą historię. W środowisku filmowców i osób zainteresowanych tą tematyką jest to impreza doskonale znana i cieszącą się dużą renomą. Mamy nadzieję, że dzięki tej wystawie i innym wydarzeniom towarzyszącym jubileuszowej edycji, także mieszkańcy Bierunia lepiej poznają tę znakomitą imprezę, z której Bieruń może być dumny.

Jak zobaczyć można na zdjęciach, wśród uczestników, laureatów i jurorów festiwalu przez lata było wielu znakomitych filmowców, zarówno legend kina amatorskiego i profesjonalnego, jak i debiutantów, z których niejeden rozwinął później profesjonalną filmową karierę. Na naszym bieruńskim festiwalu gościł m.in. twórca śląskich westernów Józef Kłyk, w jury zasiadali znany dziennikarz i krytyk filmowy Jerzy Trunkwalter, reżyser Maciej Pieprzyca czy aktor Krzysztof Majchrzak.

Swoje filmy prezentował tu wielokrotnie Henryk Lehnert z AKF "Chemik" w Oświęcimiu, który zasłynął wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa za największą liczbę nakręconych filmów i zebranych za nie nagród.

I wreszcie legendarny twórca kina amatorskiego Leon Wojtala, który zgłosił swoje filmy do pierwszej edycji, ale niestety nie doczekał już ich projekcji podczas festiwalu, a na jego cześć impreza została nazwana imieniem Leona Wojtali.

Aby uświadomić sobie jak wielki kawał historii Bierunia łączy się z festiwalem, wystarczy spojrzeć na zdjęcia, na których odnajdziecie kilku kolejnych burmistrzów,  przewodniczących Rady Miejskiej, radnych czy dyrektorów kopalni. Dostrzeżecie też osoby od początku zaangażowane w organizację festiwalu, jak  Wojciech Wikarek - dyrektor artystyczny, Mariusz Śliwiński - koordynator festiwalu z ramienia Stowarzyszenia Solidarność Pamięci Strajkujących Górników w Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 grudnia '81 czy Aleksander Wierzba - wiceprezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Te osoby przez lata, w różnych rolach, współtworzyły bieruński festiwal i robią to nadal.

 Festiwal od początku istnienia był związany z Kopalnią Węgla Kamiennego "Piast". Pierwsza edycja została zrealizowana z inicjatywy członków działającego przy kopalni Zespołu Realizatorów Video. Przez pierwsze lata impreza odbywała się w pokopalnianym Domu Kultury "Karlik", zanim przeniosła sie do obiektów Bieruńskiego Ośrodka Kultury - "Jutrzenki", a później "Gamy". Tradycją festiwalu stały się występy Orkiestry Dętej KWK "Piast". Podobnie tradycją jest, że uczestnicy festiwalu biorą udział w wycieczce do Kopalni "Piast", gdzie mają okazję zjechać "na dół" i z bliska zobaczyć jak wygląda praca w kopalni. Dla wielu z nich jest to jedyna taka okazja w życiu, są to bowiem osoby nie tylko ze Śląska, ale z całej Polski, a także z zagranicy - bo od pięciu lat festiwal ma zasięg międzynarodowy.

Warto dodać, że od 2022 roku organizatorem Festiwalu jest Miasto Bieruń, a jego producentem - Stowarzyszenie Solidarność Pamięci Strajkujących Górników w Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 grudnia '81. Partnerzy Festiwalu to Powiat Bieruńsko-Lędziński, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Polska Grupa Górnicza, a także Nadwiślańska Agencja Turystyczna, spółka Master Odpady i Energia i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu.

Wernisażem wystawy plenerowej na bieruńskim rynku rozpoczęliśmy obchody święta kina amatorskiego w Bieruniu. Tematem wystawy są zdjęcia obrazujące minione 14 edycji Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu.

 

Jakie wydarzenia przed nami?

Przeczytajcie tutaj!

 

Otwarcie wystawy festiwalowej na rynku

Podobne wiadomości:

do góry