Kolejny etap prac nad przywróceniem Hamrowiźnie historycznego charakteru
Aktualności 11 Lipca 2019Trwają prace nad „metamorfozą” historycznej Hamrowizny. Rozebrany został obelisk, który stał dotychczas przy budynku Poczty Polskiej. Przeprowadzono prace rozbiórkowe fundamentu spod obelisku, w trakcie których podjęto próbę znalezienia pierwotnego pomnika.
Przypomnijmy, że w latach międzywojennych XX wieku historyczny Pomnik Powstańców Śląskich pełnił szczególną rolę dla mieszkańców Bierunia, co obrazują m.in. stare fotografie. Niestety pomnik ten, jako symbol walki powstańczej Ślązaków, w trakcie II wojny światowej był tak niewygodny dla hitlerowców, że został przez nich zlikwidowany. Nie wiadomo do końca co się z nim stało. Jedna z hipotez głosiła, że pomnik został wywieziony, inna, że zniszczony i zakopany, a jeszcze inna, że zakopany w całości.
- To co odkryto w trakcie prac ziemnych nie wskazywało na to, jakoby pomnik w całości miał znajdować się w tym miejscu - mówi Piotr Buchta, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Wykonaliśmy dodatkowo otwór kontrolny obok istniejącego obelisku dla wykluczenia możliwości innego umiejscowienia pierwotnego pomnika - dodaje.
- W wykonanej odkrywce (o wymiarach 2 m/4m) stwierdzono występowanie ułomków skalnych - bazalt i dolomit, zlepionych zaprawą betonową - mówi Agnieszka Niemczyk z Pracowni Konserwacji Zabytków. - Nie stwierdzono występowania płaszczyzn bocznych obrobionych - dodaje.
Otwór jest obecnie zasypywany i zagęszczany. W miejscu obelisku wyłożona zostanie kostka brukowa. Natomiast dwa wydobyte ułomki bazaltu trafią do Muzeum Miejskiego w Bieruniu.
- Muzeum gromadzi w swoich zbiorach obiekty dokumentujące przeszłość Bierunia. Pozyskane elementy staną się częścią wystawy stałej prezentowanej w przyszłej siedzibie muzeum - mówi Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji).
Tymczasem Urząd Miejski przymierza się do ogłoszenia przetargu na wykonanie nowego pomnika Powstańców Śląskich, który odtworzony zostanie w historycznej formie. Na podstawie historycznych fotografii wykonany został już projekt pomnika, którego autorem jest Roman Nyga. Integralną częścią pomnika będzie tablica upamiętniająca poległych powstańców.
Co ciekawe, lista zawartych na tablicy nazwisk powstańców śląskich zostanie wydłużona, w stosunku do tablicy z historycznych zdjęć pierwotnego pomnika. Stanie się tak za sprawą odkryć jakich dokonał Alojzy Lysko - współautor książki „Ożywieni przez Miłość i Pamięć”. Okazuje się, że poległych w Powstaniach Śląskich mieszkańców ziemi bieruńskiej było znacznie więcej niż na tamten czas wyliczono.
Nowy pomnik posadowiony zostanie na terenie Hamrowizny, która obecnie przechodzi rewitalizację. Do września na historycznym terenie znajdować będzie się estetycznie zagospodarowany skwer, który docelowo przeznaczony zostanie m.in. pod uroczystości państwowe.
Więcej informacji na temat rewitalizacji Hamrowizny przeczytać można TUTAJ.
Prace ziemne pod obeliskiem
Podobne wiadomości:
- Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - V edycja 2024-01-18
- Święto Niepodległości w Bieruniu - ZOBACZCIE FOTORELACJĘ 2023-11-13
- Obchody Odpustu ku czci Św. Walentego 2023 2023-02-17
- 20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022-06-15
- Tak świętowaliśmy 3 Maja 2022-05-03
- Wystawa o historii dworca kolejowego na Skwerze Powstańców Śląskich 2022-03-31
- W hołdzie ofiarom Marszu Śmierci! 2022-01-27
- Odsłoniliśmy pomnik powstańca 2021-12-01
- Narodowe Święto Niepodległości w Bieruniu - WIDEO i FOTO 2021-11-11
- Nowy nagrobek powstańca śląskiego na cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego 2021-10-31