• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Bieruń Świąteczny

Bieruń Świąteczny

Zima5

Strona główna/Aktualności/Ostatni etap prac związanych z budową miasteczka ruchu drogowego

Ostatni etap prac związanych z budową miasteczka ruchu drogowego

Aktualności 5 Września 2023

Ku końcowi zmierza budowa miasteczka ruchu drogowego na osiedlu Granitowa. Prace zakończone zostaną do 25 września tego roku. Niedawno pojawiły się ławki wokół miasteczka oraz stojaki na rowery. Wybudowano też nowy chodnik. Obecnie trwa montaż znaków drogowych. Przypomnijmy, że dzięki pozyskanemu ze środków Unii Europejskiej dofinansowaniu, Miasto Bieruń realizuje przy tej okazji kilka innych przedsięwzięć służących poprawie bezpieczeństwa na drogach i edukcji dzieci w tym obszarze.

 

miasteczko

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

  • Wartość zadania: 691 tysięcy złotych
  • Dofinansowanie: 457 tysięcy złotych ze środków Unii Europejskiej (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020)
  • Termin realizacji: 25 września 2023
  • Wykonawcą zadania jest KONSORCJUM FIRM LIDER: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Grzegorz Opitek z siedzibą w Chełmie Śląskim; PARTNER: Usługi Transportowe Opitek Henryk z siedzibą w Chełmie Śląskim.

 

Miasto Bieruń zdobyło dofinansowanie w wysokości 457 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację zadania pn.: „Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz z doposażeniem przejść dla pieszych i szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej w Bieruniu.” Inwestycja zrealizowana zostanie do września 2023. Jej wartość to w sumie 691 tysięcy złotych.

Miasteczko rowerowe, które powstaje między blokiem przy ul. Granitowej 5e a DK44 to tylko jeden z elementów, na które składa się cały projekt pn.: „Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz z doposażeniem przejść dla pieszych i szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej w Bieruniu.”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Co jeszcze jest wykonywane?

 

miasteczko

 

 
  •  poziome oznakowanie istniejącego przejścia dla pieszych przy ulicy Oświęcimskiej (koło Auchan) wraz z oznakowaniem pionowym oraz z lampami LED, które aktywowane są poprzez czujnik ruchu wzbudzany przez pieszego podchodzącego do jezdni.
  • montaż nowoczesnego radarowego wyświetlacza prędkości przed przejściem dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej.
  • poziome oznakowanie istniejącego przejścia dla pieszych ulicy Królowej Jadwigi (koło Skateparku ) wraz z oznakowaniem pionowym oraz z lampami LED, które aktywowane są poprzez czujnik ruchu wzbudzany przez pieszego podchodzącego do jezdni.
  • Wyposażenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu w mobilne miasteczko rowerowe oraz symulator przejścia dla pieszych. (W Bieruniu Starym pojawi się zatem drugie Miasteczko Ruchu Drogowego - mobilne).
  • Doposażenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu w symulator roweru. Uczniowie tej szkoły korzystać będą oczywiście z miasteczka stacjonarnego. 

 

Zatem łącznie, w ramach projektu, powstają dwa Miasteczka Ruchu Drogowego - stacjonarne przy ulicy Warszawskiej i mobilne, będące w dyspozycji Szkoły Podstawowej nr 1. Obie szkoły podstawowe - SP1 i SP3 doposażone zostaną w nowoczesne symulatory. Zmodernizowane zostały również dwa przejście dla pieszych - na ulicach Oświęcimskiej oraz Królowej Jadwigii oraz powstanie radar edukacyjny na ulicy Oświęcimskiej.

 

Projekt Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz z doposażeniem przejść dla pieszych i szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej w Bieruniu., złożony w trybie konkursowym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Priorytet III: „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego” w Działaniu 3.1 „Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T” (konkurs pn. Bezpieczny pieszy - doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej) został wybrany do dofinansowania. Wartość przyznanego Miastu Bieruń dofinansowania to prawie 457 000 zł.

 

 

logo

 

Budowa miasteczka ruchu drogowego na finiszu. (Zdjęcia w trakcie prac):

Stare niszczejące boisko betonowe zamieni się w miasteczko ruchu drogowego. (Zdjęcia przed powstaniem miasteczka):

 

Warto przypomnieć, że jesienią zeszłego roku zrealizowane było zadanie pn. „Droga dojazdowa do bloku nr 5 przy ul. Granitowej oraz do planowanego miasteczka rowerowego”. Wybudowana została nowa droga wewnętrzna w osiedlu Granitowa, która rozwiązała wiele problemów komunikacyjnych, z jakimi borykali się mieszkańcy bloku Granitowa 5-5e - tego samego, na którego ścianie powstał mural poświęcony pamięci strajkujących górników KWK Piast. Ponadto droga już wkrótce się przyda, gdy zakończy się budowa miasteczka rowerowego - będzie bowiem do niego prowadziła od strony osiedla Granitowa.

Podobne wiadomości:

do góry