Porozumienie dla zielonej energii podpisane!
Aktualności 21 Października 2020Miasto Bieruń jest częścią Tyskiego Klastra Energii - inicjatywy, dzięki której powstaną m.in. nowe źródła energii odnawialnej. 19 października 2020 r. w siedzibie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach, które jest liderem projektu Tyski Klaster Energii, podpisano porozumienie dotyczące jego utworzenia. Do klastra przystąpiło 20 podmiotów m.in. Miasto Tychy, Miasto Bieruń oraz spółki komunalne i firmy działające na terenie Tychów i Bierunia.
- Dzięki utworzeniu Tyskiego Klastra Energii osiągniemy kilka celów: tworzenie nowych źródeł energii odnawialnej, wspieranie różnych źródeł energii, które następnie będą mogły się wzajemnie bilansować oraz zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby komunalne - mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes Zarządu RCGW S.A.
15 października odbyła się Sesja Nadzwyczajna Rady Miejskiej w Bieruniu, podczas której podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Bieruń do Tyskiego Klastra Energii. 19 października porozumienie to w imieniu Gminy Bieruń podpisał Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica.
Do 2050 roku Unia Europejska chce stać się zeroemisyjnym obszarem świata. Jednym z elementów organizacyjnych, który ma pomóc w promowaniu, przygotowaniu strategii, programów i projektów związanych z ograniczeniem niskiej emisji jest koncepcja klastrów energii. Klaster będzie miał za zadanie tworzyć nowe źródła energii odnawialnej. Wspierane będą różnego rodzaju źródła energii, które następnie będą mogły wzajemnie się bilansować. Co ważne, będzie też możliwe zagospodarowanie nadwyżki energii.
Klaster jest porozumieniem cywilno-prawnym osób fizycznych, prawnych, czy instytucji, które ma na celu doprowadzenie do wdrożenia programów służących ograniczeniu niskiej emisji i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Jakie korzyści przyniesie Tyski Klaster Energii? - Jego członkowie będą mieli możliwość wykorzystania tańszej energii. W ramach klastra producenci energii ze źródeł odnawialnych będą mieli możliwość przesyłania jej nadwyżek do innych członków klastra. Umożliwi to wzajemne bilansowanie i rozliczanie się między podmiotami - podkreśla Zbigniew Gieleciak.
Członkowie - Założyciele Tyskiego Klastra Energii:
- Miasto Tychy
- Miasto Bieruń
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A
- Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. - Lider Klastra
- Control Process S.A. - Koordynator Klastra
- Aqua Technology Sp. z o.o.
- Elmax Hurt Żywicki Sp. j.
- Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach
- Haso S.C.
- Instalmedia Sp. z o.o.
- Maxcom S.A.
- Master - Odpady i Energia Sp. z o.o.
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu
- Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Palian Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret Sp. z o.o. Sp. K.
- Sertop Sp. z o.o.
- Tyskie Linie Trolejbusowe Sp. z o.o.
- Zakład Produkcyjny Eplan Sp. z o.o.
- Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA
- Zakład Usługowy Rosa Sp. z o.o.
Wypowiedź Zbigniewa Gieleciaka, Przezesa Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. dla portalu tychy.info:
- Dlaczego zdecydowałem się na takie rozwiązanie w Tychach? Od 2012 roku RCGW jest jedyną oczyszczalnią w Polsce i chyba jedną z nielicznych firm w kraju, która produkuje energię w większej ilości niż zużywa. W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 200 procent zapotrzebowania na energię. Udało nam się zaspokoić całkowicie potrzeby oczyszczalni Parku Wodnego i sprzedaliśmy do sieci Tauron 3 tysiące MW. Dla porównania tyskie trolejbusy zużyły 2200 megawatogodzin. Czyli, gdybyśmy mieli możliwość prawną, aby przesłać tę energię do tyskich trolejbusów, można byłoby je zasilić - wskazał prezes.
- Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej sprzedaje energię po 225 złotych za megawatogodzinę, a kupuje po 350 złotych plus koszty dystrybucji. Sam kupuję na przepompownię prąd po 350 zł, ponieważ nie mam możliwości prawnych, żebym mógł zasilić i sprzedać energię. Właśnie dlatego koncepcja klastra umożliwi nam wzajemne bilansowanie się i wzajemne rozliczanie - dodał.
Żródła:
Podobne wiadomości:
- Bieruń w pierwszej piątce "Czystego Powietrza" 2024-11-21
- CZYSTE POWIETRZE - zachęcamy do korzystania z programu! 2024-10-31
- TRANSFORMACJA BIERUNIA - mamy środki na wsparcie dla Mieszkańców 2024-10-15
- Trwa nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany pieca 2024-10-14
- EKO KONKURS z atrakcyjnymi nagrodami! 2024-10-09
- Uwaga! Dofinansowania na wymianę pieca 2024-08-19
- Eko Pracownia "Pod chmurką" przy SP3 zrealizowana 2024-05-22
- Informacja w sprawie zanieczyszczenia Potoku Stawowego 2024-05-17
- STOP SMOG - kontynuacja dofinansowań! 2024-03-25
- Rowerem z Bierunia do Tychów - podpisano porozumienie 2024-02-13