Remont ulic Jagiełły i Wawelskiej przy okazji przebudowy skrzyżowania
Aktualności 16 Kwietnia 2025Ulica Jagiełły aż do numeru 18, czyli wjazdu na budowaną łącznicę z S1, będzie przebudowana. Zadanie zrealizowane zostanie przez Powiat Bieruńsko-Lędziński, ale Miasto Bieruń będzie partycypować w kosztach. Przypomnijmy, że trwa realizacja inwestycji wojewódzkiej, w ramach której skrzyżowanie ulic Warszawska i Wawelska będzie przebudowane na rondo. Od 31 marca zamknięta jest ulica Wawelska po obu stronach skrzyżowania - i w stronę torów kolejowych, pod którymi budowany jest tunel i w stronę Bijasowic, aż do marketu DINO. Województwo Śląskie przebuduje - w ramach tej ogromnej inwestycji - również fragment ulicy Wawelskiej od skrzyżowania z Warszawską aż do sklepu Dino. Powiat Bieruńsko-Lędziński natomiast, w międzyczasie przebuduje ulicę Jagiełły (wraz z fragmentem powiatowej Wawelskiej), od sklepu Dino aż do przyszłego ronda i budowanej łącznicy z S1.
Na czerwono zaznaczono odcinek drogi powiatowej - ul. Jagiełły, który zostanie przebudowany
Powiat wykorzystuje moment przebudowy skrzyżowania, czyli budowy ronda na zbiegu Wawelskiej, Jagiełły i Warszawskiej, aby przebudować ul. Jagiełły aż do wysokości wjazdu na budowaną łącznicę. To na nią w przyszłości będzie się odbywał ruch do węzła S1.
Dlatego ulica Jagiełły będzie szersza - na całej długości będzie mieć tą samą szerokość 6,5 m. Powiatowy Zarząd Dróg przewiduje uzupełnienie podbudowy jezdni, dostosowanie profilu podłużnego i poprzecznego oraz budowę nowego odwodnienia.
Powstanie również ciąg pieszo-rowerowy, a w okolicy posesji 14 i 15 zostaną zlokalizowane zatoki autobusowe. To istotne, ponieważ w tej chwili autobusy zatrzymują się bezpośrednio na pasie jezdni.
Miasto Bieruń zleciło natomiast zaprojektowanie oświetlenia ulicznego od skrzyżowania (w przyszłości ronda) na całej długości ulicy Jagiełły aż do powstającego nowego ronda (budowanego przez firmę STRABAG, w ramach realizacji węzła Bieruń, łącznicy i obwodnicy).
Na jakim etapie przygotowania jest inwestycja?
- Wojewoda Śląski wydał Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej tzw. decyzję ZRID.
- Zadanie wpisane zostało do tegorocznego budżetu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz do Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) na lata 2025-2026.
- Powiat wspólnie z Miastem zamierzają w tym roku aplikować o dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ulicy Jagiełły.
- Miasto Bieruń zadeklarowało chęć partycypowania w kosztach przebudowy ulicy Jagiełły.
- Obecnie trwa projektowanie oświetlenia tej drogi - na zlecenie Miasta Bierunia.
Jednocześnie trwają rozmowy z Rejonowym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, których celem jest zsynchronizowanie prac. RPWiK prawdopodobnie w międzyczasie przebuduje sieć wodociągową zlokalizowaną na terenie inwestycji.
Podobne wiadomości:
- Zielone światło dla budowy ścieżki rowerowej Bieruń-Tychy 2025-04-16
- Trwa budowa przedszkola z oddziałami żłobkowymi na ulicy Chemików 2025-04-17
- Trwa "jubileuszowy" remont budynku głównego UNII BIERUŃ STARY 2025-04-15
- Fotowoltaika w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim. Jest dofinansowanie z Unii Europejskiej! 2025-04-15
- Ninja Kids wzbogacił infrastrukturę obiektu KS UNII Bieruń Stary 2025-04-14
- Zaglądamy na plac budowy przedszkola z oddziałami żłobkowymi. ZOBACZ WIDEO! 2025-04-10
- Budowa węzła Bieruń, łącznicy i obwodnicy - nowe zdjęcia z placu budowy drogi S1 2025-04-09
- Kompleks boisk przy SP1 został gruntownie zmodernizowany! 2025-04-09
- Place zabaw i boiska od kwietnia są otwarte całodobowo! ZOBACZ WIDEO 2025-04-09
- Wre robota na placu budowy drogi S1 Koszowy (Mysłowice) - węzeł Bieruń 2025-04-07