Tak uczciliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada w Bieruniu.
Aktualności 12 Listopada 2024Główna część miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się na Skwerze Powstańców Śląskich. Jednak w dniu 11 listopada złożono kwiaty i zapalono znicze w kilku miejscach pamięci w Bieruniu.
Tegoroczne uroczystości miały charakter wspólnotowy. W bieruńskich obchodach święta narodowego wzięli udział włodarze wszystkich miast i gmin powiatu. Burmistrz Bierunia Sebastian Macioł również był obecny na analogicznych uroczystościach w sąsiednich miejscowościach. Obecny był także starosta bieruńsko-lędziński Łukasz Odelga wraz z zarządem powiatu oraz liczna reprezentacja radnych miejskich i powiatowych.
W Bieruniu pierwszym elementem obchodów 11 listopada było złożenie kwiatów na Rynku pod pomnikiem poświęconym ofiarom Powstań Śląskich, II wojny światowej oraz pomordowanym członkom ruchu oporu.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem na Rynku.
Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na Skwerze Powstańców Śląskich, przy pomniku poświęconym poległym powstańcom pochodzącym z terenów dzisiejszego Bierunia.
W uroczystościach wzięły udział władze Bierunia na czele z burmistrzem Sebastianem Maciołem, jego zastępcą Markiem Dziegciarczykiem i sekretarz miasta Patrycją Rozmus. W bardzo licznym składzie pojawili się radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Jarosławem Mokrym i wiceprzewodniczącą Aleksandrą Wagstyl. Powiat Bieruńsko-Lędziński reprezentował starosta Łukasz Odelga wraz z członkami zarządu oraz radnymi powiatu. Obecne też były liczne poczty sztandarowe, organizacje i stowarzyszenia, reprezentacje placówek oświatowych i wielu mieszkańców Bierunia.
O oprawę uroczystości zadbali Bieruński Ośrodek Kultury, Bieruńskie Werble, Chór "Polonia", Chór "Harmonia", a także 39. Drużyna Harcerska "Azymut" im. Batalionu Zośka.
Bieruńskie chóry "Harmonia" i "Polonia" uświetniły uroczystości.
Delegacja Stowarzyszenia "Porąbek" wraz z burmistrzem Sebastianem Maciołem zapaliła znicze także na cmentarzu przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy pomniku poświęconym pamięci ofiar I i II wojny światowej, Powstań Śląskich oraz obozów śmierci i represji politycznych.
Pomnik przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa
Następnie samorządowcy z Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego wraz z reprezentacją Powiatowej Komendy Policji uczcili pamięć zamordowanych w Katyniu policjantów pochodzących z terenu dzisiejszego powiatu. Znicze zapalono przy obelisku i Dębach Pamięci, które znajdują się w pobliżu gmachu Starostwa Powiatowego.
Obelisk przy Dębach Pamięci przy Starostwie Powiatowym w Bieruniu.
Zobaczcie galerię zdjęć z obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Bieruniu:
Skwer Powstańców Śląskich - 11 listopada 2024 r .
Skwer Powstańców Śląskich - 11 listopada 2024 r .
Pomnik Powstańców na Rynku - 11 listopada 2024 r.
Pomnik Powstańców na Rynku - 11 listopada 2024 r.
Pomnik ofiar wojen i represji przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa - 11 listopada 2024 r.
Pomnik ofiar wojen i represji przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa - 11 listopada 2024 r.
Obelisk przy Dębach Pamięci - 11 listopada 2024 r.
Obelisk przy Dębach Pamięci - 11 listopada 2024 r.
Podobne wiadomości:
- Święto Niepodległości w Bieruniu - ZOBACZCIE FOTORELACJĘ 2023-11-13
- Arboretum ma już osiem lat! 2023-06-16
- Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - IV edycja 2023-01-17
- Tak świętowaliśmy 3 Maja 2022-05-03
- W hołdzie ofiarom Marszu Śmierci! 2022-01-27
- Narodowe Święto Niepodległości w Bieruniu - WIDEO i FOTO 2021-11-11
- Wyjątkowe Święto Niepodległości w Bieruniu! Odsłoniliśmy Pomnik Powstańców Śląskich 2019-11-12
- Nowy Pomnik Powstańców Śląskich i Święto Niepodległości w Bieruniu - odsłuchajcie materiału w Radio Express FM 2019-11-09
- 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. 2019-01-27