• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/W hołdzie załodze KWK "PIAST", która strajkiem dołowym w 1981 roku przeciwstawiła się stanowi wojennemu

W hołdzie załodze KWK "PIAST", która strajkiem dołowym w 1981 roku przeciwstawiła się stanowi wojennemu

Aktualności 15 Grudnia 2020

Mija kolejna rocznica wybuchu strajku na kopalni "PIAST" po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Z tej okazji, w kościele Świętej Barbary - patronki górników odsłonięta została tablica, będąca hołdem złożonym załodze KWK PIAST, która 39 lat temu swoim protestem przeciwstawiła się działaniom władz PRL.

 

Mija 39 lat od wybuchu najdłuższych w powojennym górnictwie podziemnych strajków, podjętych przez załogi kopalni "Piast" (14-28 grudnia 1981 r.) i "Ziemowit" (15-24 grudnia 1981 r.) po wprowadzeniu stanu wojennego.

 

W kopalni "Piast" podziemny strajk rozpoczął się 14 grudnia, w  kopalni "Ziemowit" dzień później. W obu protestach początkowo uczestniczyło po ok. 2 tys. górników. Do końca wytrwało około tysiąca w każdej z kopalń! Były to dwie najdłużej strajkujące w stanie wojennym kopalnie.

 

Strajk na „Piaście” był reakcją na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Był również sprzeciwem wobec zmilitaryzowania kopalni i likwidacji działalności wszystkich organizacji i stowarzyszeń funkcjonujących na terenie zakładu. Był - jak mówią dziś przywódcy grudniowego protestu - odważną i w pełni świadomą decyzją podjęcia zorganizowanego oporu wobec komunistycznej władzy oraz wyrazem solidarności z ofiarami zbrodniczego reżimu komunistycznego.

Protest zaczął się 14 grudnia 1981 roku w kopalnianej cechowni, kiedy działacze „Solidarności” poinformowali o zatrzymaniu przez milicję Eugeniusza Szelągowskiego, wiceprzewodniczącego zakładowego związku. Załoga zgromadzona przy ołtarzu św. Barbary zażądała jego uwolnienia. Później górnicy dowiedzieli się o internowaniu zarządu „Solidarności” Przedsiębiorstwa Robót Górniczych (PRG) w Mysłowicach, z którym kopalnia współpracowała. Zadecydowano wtedy, aby nie wyjeżdżać z dołu i rozpocząć protest.

W proteście uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Górnicy żądali zniesienia stanu wojennego i uwolnienia działaczy kopalnianej Solidarności oraz z PRG Mysłowice. Strajkujący górnicy nie zostawali bez pomocy najbliższych. W czasie tych ciężkich dwutygodniowych dni pod ziemią zorganizowano rozbudowaną akcję pomocową na powierzchni, w którą zaangażowane było ok. 300 rodzin z przykopalnianych osiedli.

 

 

14 grudnia 2020 roku, w kościele św. Barbary odsłonięta została pamiątkowa tablica, zawieszona w hołdzie załodze KWK PIAST, która w 1981 roku strajkiem dołowym przeciwstawiła się wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie SOLIDARNOŚĆ PAMIĘCI STRAJKUJĄCYCH GÓRNIKÓW KWK PIAST 14-28 GRUDNIA 1981, którego prezesem jest Mariusz Śliwiński.
 
Warto dodać, że odsłonięta i poświęcona  właśnie tablica jest repliką tej, która 4 grudnia 1995 roku, (a więc równo ćwierć wieku temu), z inicjatywy NSZZ SOLIDARNOŚĆ umieszczona została na ołtarzu cechowni 500 kopalni PIAST.
 
 
 
 
Czytaj również:

Odsłonięcie tablicy - w hołdzie załodze KWK PIAST

 

Podobne wiadomości:

do góry