Wręczono tytuł "Zasłużony dla Miasta Bierunia" w roku 2024
Aktualności 10 Września 2024Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Bieruniu, która odbyła się 7 września w Domu Kultury GAMA, wręczony został tytuł “Zasłużony dla Miasta Bierunia”. Otrzymała go dr Anna Maria Poczatek - nauczycielka, pisarka, regionalistka, piewczyni ziemi śląskiej, działaczka społeczna, edukatorka. Tytuł ten nadawany jest na mocy uchwały Rady Miejskiej, na wniosek Kapituły.
Tytułem „Zasłużony dla Miasta Bierunia” wyróżniamy osoby, które zajmują szczególne miejsce w naszej społeczności. Tytuł ten nadawany jest za zasługi dla Miasta osobom, instytucjom, stowarzyszeniom bądź nieformalnym grupom osób, które swoją postawą i działalnością w sposób niepodważalny ubogaciły nasze miasto i jego społeczność - mówił Burmistrz Sebastian Macioł na wstępie uroczystości.
Fragment laudacji: Jako nauczycielka szkoły podstawowej, wychowanka pani Marii Gawron, rozsławiała miasto Bieruń na Zlotach Harcerskich organizowanych w Paprocanach, gdzie harcerze Drużyny „Sokoły” zyskiwali wyróżnienia i wysokie nagrody w różnorakich konkurencjach. Później, kiedy harcerstwo zostało wyprowadzone ze szkół, prowadziła Szkolne Koło Edukacji Regionalnej. I tu każdorazowo opracowywała wiele scenariuszy obrzędów i zwyczajów, scenek rodzajowych z życia bieruńskich rodzin. Prezentowane przedstawienia przez uczniów na konkursach i przeglądach regionalnych szczebla wojewódzkiego zawsze zyskiwały wysokie noty - nagrody i wyróżnienia , nie tylko za prezentowane treści, ale także za autentyczność w ich przekazie.
Fragment laudacji: Po przejściu na emeryturę nie spoczęła w promowaniu tradycji. Podjęła się też spisania i wydania kilku publikacji m.in. „Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki”, „Ściyrnie, Ściyrnioki i Ściyrnianeczki”, „Zwyczaje i obrzędy świąteczne dawniej i dziś w bieruńskich rodzinach” w których możecie państwo znaleźć gotowe scenariusze przedstawień, zwyczajów i miejscowych obrzędów. To gotowe scenariusze na świetne przedstawienia dawno zapomnianych obrzędów i zwyczajów. Ponadto od zaledwie trzech lat prowadzi „Spotkania z tradycją” wg. własnego opracowanego scenariusza. Tu można zawsze dowiedzieć się czegoś ciekawego i zaskakującego. Cieszą się one wyjątkowo dużą popularnością nie tylko wśród starszych mieszkańców, ale też i młodszej części społeczności bieruńskiej. Są to bowiem spotkania wielopokoleniowe, przychodzą babcie, dziadkowie, rodzice z dziećmi. Przyjeżdżają goście z różnych stron i okolicznych miast województwa. Sam uczestniczyłem i brałem czynny udział w kilku spotkaniach min. w wykonywaniu ozdób świątecznych, czy też ostatnio w samodzielnym wykonaniu Palmy Wielkanocnej. Formuła spotkań jest właśnie taka, że nie jest się biernym słuchaczem, ale należy czynnie i aktywnie włączyć się w dany zwyczaj czy obrzęd, zawsze finałem takich spotkań jest wydana broszura, w której dokładnie omówione są poszczególne zwyczaje łącznie z przepisami jak je zrobić.
Fragment laudacji: Dr Anna Maria Początek to także aktywna działaczka Związku Nauczycielstwa Polskiego, kiedy wprowadzane zostały stopnie awansu zawodowego była w Tyskim Oddziale ZNP najbardziej zaangażowaną osobą w pomocy nauczycielom w przebrnięciu przez gąszcz przepisów i wymagań dla poszczególnych stopni awansu w Punktach Konsultacyjnych. Była też członkiem Komisji Egzaminacyjnych z listy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jako przewodnicząca Śląskiej Okręgowej Komisji Rewizyjnej ZNP organizowała cyklicznie szkolenia na szczeblu wojewódzkim dla działaczy funkcyjnych związku. Ukończenie „Dobrej i nowoczesnej szkoły” pozwoliły wprowadzać nauczycieli na szkoleniach Rad Pedagogicznych w nowe nazewnictwo, w nowoczesną metodologię prowadzenia zajęć z uczniem i wypracowania wzajemnych relacji. Po przejściu na emeryturę swoją wiedze przekazywała pracując w Komisji Historycznej Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Ziemi bieruńskiej „Porąbek”, była inicjatorką konkursu wśród młodzieży na „Witacze” w Bieruniu na granicy województw Śląskiego i Małopolskiego oraz konkursu na zagospodarowanie terenów przy Wiśle, gdzie corocznie odbywa się znacząca plenerowa impreza letnia „Noc Świętojańska”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem a sponsorem nagród na najciekawsze pomysły było Stowarzyszenie „Porąbek”. To, to Stowarzyszenie wnioskowało do Rady Miasta Bierunia o wytypowanie dr Anny Marii Początek do reprezentowania miasta Bieruń w Sądzie Okręgowym w Katowicach w charakterze ławnika od 2012 roku do nadal - pełni tę funkcję już czwartą kadencję.
Podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczono również nominacje dożynkowe dla starostów tegorocznych dożynek - Państwa Barbary i Arkadiusza Magierów. Warto przypomnieć, że dwa dni później - 9 września - odbyły się dożynki miejskie.
Starostowie od dnia swojego ślubu t.j. od 2005 r. prowadzą własne gospodarstwo rolne, które znajduje się w dwóch gminach, w Bieruniu i w Miedźnej, z której to gminy pochodzi Pani Barbara. Ponadto dzierżawią jeszcze grunty w Gminie Chełm Śląski. Zarówno Starościna, jak i Starosta pochodzą z rodzin o dużych tradycjach rolniczych. Rodzice Pani Barbary posiadali gospodarstwo o powierzchni 15 ha, które przepisali synowi, zaś Pani Barbara przejęła gospodarstwo po swojej babci o powierzchni 10 ha. Natomiast Pan Arkadiusz przejął gospodarstwo po swoich rodzicach o powierzchni 9 ha. Obecnie całe gospodarstwo ma powierzchnię powyżej 80 ha. Na terenie Gminy Miedźna uprawiają tylko 1 gatunek roślin - co rok inny, jak wymaga płodozmian, gdyż całe gospodarstwo to jedna działka rolna. W tym roku była tam uprawa pszenicy. Na pozostałym obszarze prowadzą uprawy ziemniaków, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, bobiku, peluszki i kukurydzy.
Produkcja zwierzęca w gospodarstwie prowadzona jest w obu gminach i opiera się na chowie trzody chlewnej w ilości 150 szt. oraz bydła mięsnego w ilości 45 szt. Gospodarstwo jest całkowicie zmechanizowane, a część sprzętu rolniczego wystawiona będzie podczas dożynek w Pana Starosty rodzinnych Czarnuchowicach. Starostowie na zakup swojego sprzętu rolniczego oraz maszyn korzystali skutecznie z programów pomocowych zasilanych dotacjami. Starostowie mimo braku czasu związanego między innymi z przemieszczaniem się między gospodarstwami, działają aktywnie również przy organizacji dożynek, nie tylko w tym roku, z racji sprawowanej funkcji, ale również współpracują chętnie z innymi rolnikami na zasadach dobrosąsiedzkich. Warto dodać, że Państwo Barbara i Arkadiusz Magiera byli już starostami dożynek w Bieruniu w.... roku, nie jest to więc dla nich nowa funkcja.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Bieruniu - 2024
Podobne wiadomości:
- Wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Bierunia" 2023-09-15
- Wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Bierunia" i "Honorowy Obywatel Miasta Bierunia" 2022-10-04
- Uroczysta Gala z okazji 30-lecia Odrodzonej Samorządności Bierunia 2021-09-22
- Jerzy Barcik uhonorowany tytułem ZASŁUŻONY DLA MIASTA BIERUNIA 2020-09-28