• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Bieruń Świąteczny

Bieruń Świąteczny

Zima5

Strona główna/Aktualności/Wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Bierunia" i "Honorowy Obywatel Miasta Bierunia"

Wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Bierunia" i "Honorowy Obywatel Miasta Bierunia"

Aktualności 4 Października 2022

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Bieruniu, która odbyła się 29 września w Kinoteatrze Jutrzenka, zostały wręczone tytułu “Zasłużony dla Miasta Bierunia” oraz “Honorowy Obywatel Miasta Bierunia”. Otrzymali je Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich i Alojzy Lysko. Obydwa tytuły nadawane są na mocy uchwały Rady Miejskiej, na wniosek Kapituły. 

uroczysta sesja Uroczysta sesja Rady Miejskiej. Nadanie tytułu "Zasłużony dla Miasta Bierunia". Fot. Elżbieta Musialik 

 

Zaszczytne tytuły wręczyli burmistrz Bierunia Krystian Grzesica i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Nyga.

- Tytułem „Zasłużony dla Miasta Bierunia” wyróżniamy osoby, które zajmują szczególne miejsce w naszej społeczności. Tytuł ten nadawany jest za zasługi dla Miasta osobom, instytucjom, stowarzyszeniom bądź nieformalnym grupom osób, które swoją postawą i działalnością w sposób niepodważalny ubogaciły nasze miasto i jego społeczność.
Tytułem Honorowy Obywatel Miasta Bierunia wyróżniamy osoby o podobnych zasługach, które nie są mieszkańcami Bierunia, niemniej jednak ukochały to miasto i tę ziemię oraz poświęciły mu swoją pracę i swoje talenty - mówił burmistrz Krystian Grzesica na wstępie uroczystości.

Laudację dla “Zasłużonego dla Miasta Bierunia” Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich wygłosiła prof. Anna Kucz, filolog klasyczny, enolog, tłumacz, literaturoznawca i pracownik Uniwersytetu Śląskiego, a także absolwentka bieruńskiego liceum. 

Laudacja Prof. Anna Kucz wygłosiła laudację dla Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich. 

 

- Prawdziwą ucztą dla mego umysłu były lekcje języka polskiego z panią profesor Jolantą Sitkowską - wspominała prof. Anna Kucz. - Podczas lekcji z panią profesor Pauliną Świetlińską, Ewą Lysko oraz Anną Szymczyk, moją wspaniałą i wielkoduszną wychowawczynią, poznałam metodę przydatną w badaniach filologicznych, która polega na tym, aby możliwe do opracowania kwestie szczegółowe wyselekcjonować i połączyć tak, by funkcjonowały jako kategorie-klucze otwierające całość i ukazujące piękno bądź brzydotę literatury antycznej. Podkreślę wagę umiejętności łączenia rzeczy, której uczyliśmy się podczas lekcji, gdyż bez niej z pewnością nie stworzyłabym naukowych publikacji w języku łacińskim, polskim, angielskim i włoskim. 


Warto dodać, że zaszczytny tytuł został przyznany w roku, w którym Liceum im. Powstańców Śląskich świętuje jubileusz 75-lecia. Na uroczystość przybyło wielu byłych i obecnych nauczycieli liceum oraz była dyrektor Maria Gwóźdź. W imieniu szkoły tytuł odebrał dyrektor Romuald Kubiciel.

 

- Brylant to diament, a diament to najczystsza postać węgla - mówił Romuald Kubiciel. - Ale żeby ten szlachetny w swej odmianie węgiel roziskrzył się w świetle promieni słonecznych brylantowym blaskiem, trzeba wiele pracy i zaangażowania. Potrzeba fachowości, intuicji, doświadczenia i wrażliwości. Na drodze do stworzenia klejnotu, czasem trzeba stracić połowę masy kryształu, by stworzyć godny oprawy w najcenniejsze kruszce brylant. Ale w liceum w Bieruniu nigdy nie byliśmy wyłącznie kolekcjonerami klejnotów. Zawsze chodziło o to, aby nie zmarnować żadnego okrucha, bo i diamentowy pył jest wartościowy i potrzebny.  


Zasłużony dla Miasta Bierunia - liceum ogólnokształcąceW imieniu szkoły tytuł "Zasłużony dla Miasta Bierunia "odebrał dyrektor Romuald Kubiciel.

Z kolei Laudację dla Alojzego Lysko przygotował i wygłosił Zbigniew Zając

- Przy okazji takich uroczystości wymienia się zasługi, dokonania i dzieła Laureata, a tych przecież było niemało w jego 80-letnim życiu. Warto na pewno wspomnieć o cyklu „Duchy wojny”, nie można jednak pominąć innych książek, których uzbierało się kilkadziesiąt. Gdybym miał te książki przynieść i ustawić na scenie to przypuszczam, że nie byłoby mnie spoza nich widać - mówił Zbigniew Zając. - Ta twórczość nie ogranicza się do książek, Alojzy Lysko jest przecież także działaczem kultury, jurorem wielu konkursów regionalnych, prowadził programy telewizyjne, był twórcą widowisk muzyczno-teatralnych z zespołem „Bojszowianie”, redaktorem kilku czasopism i autorem niezliczonych artykułów publikowanych w kilkudziesięciu tytułach prasowych. A jest jeszcze działalność publiczna: jako radny gminy, radny wojewódzki i poseł na sejm - a wspominam tylko to, co robił w sferze pozazawodowej. 

Laudator podkreślił też silne związki Honorowego Obywatela z Bieruniem: Alojzy Lysko jest współautorem dwóch Zeszytów Bieruńskich, a także widowiska historycznego przygotowanego z okazji 600-lecia miasta Bierunia. Jest też inspiratorem nazwy bieruńskiej gazety: Rodnia, która pod tym tytułem ukazuje się od ponad 30 lat. 

Zbigniew Zając zacytował też śp. Kazimierza Kutza, który o Alojzym Lysko powiedział: „Jak nikt inny z niesamowitą energią pisze nieustanną biografię ludzi z najbliższej okolicy. Nie znam drugiego człowieka, który miałby taką siłę przywiązania do własnej ziemi i trwania w tym. Jest wzorem do naśladowania, jest pięknym, czystym człowiekiem i ma w sobie szczególną świętość.”

 

Alojzy Lysko - Honorowy Obywatel Miasta BieruniaAlojzy Lysko - Honorowy Obywatel Miasta Bierunia

 

Sam Uhonorowany dziękował wszystkim swoim przyjaciołom z Bierunia, z którymi przez lata realizował projekty edukacyjne, kulturalne i wydawnicze. Podkreślił też swoje silne  przywiązanie do rodzinnej ziemi, jej kultury i języka. 

- Zawsze fascynowały mnie wiele mówiące nazwy lokalne, bieruńskie też. Wymienię te najciekawsze: Kadłub, Rędzina, Witowiec, Wygoda.
W Nowym Bieruniu: Solec, Leśna Kolonia, Sośnina, Cielęciniec, Pociesz. W prastarych Ścierniach mamy Zarzynę, Wygiełzów. Ile w tych prostych nazwach kryje się wiedzy, miłości do ziemi rodzinnej. Zawsze byłem pod urokiem tej odwiecznej geografii. Żal, że takiej geografii nie uczy się w naszych szkołach. Uczą, gdzie leży Montevideo, ale kaj jest Zarzyna czy Pociesz, tego dziecko nie wie. To jest wstyd.
- mówił Alojzy Lysko.

Uhonorowani odebrali liczne gratulacje i kwiaty.

 

Wręczenie tytułów "Zasłużony dla Miasta Bierunia" i "Honorowy Obywatel Miasta Bierunia"

Wręczenie tytułów "Zasłużony dla Miasta Bierunia" i "Honorowy Obywatel Miasta Bierunia"

Podobne wiadomości:

do góry