Wspominamy tych, którzy odeszli
Aktualności 31 Października 20221 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych. W szczególny sposób chcemy uczcić pamięć mieszkańców Bierunia szczególnie zasłużonych dla miasta i jego społeczności, którzy odeszli od nas w ciągu minionego roku.
W roku 2022 pożegnaliśmy dwie osoby, które za swoją pracę, zaangażowanie i wybitne zasługi dla miasta i jego rozwoju, zostały uhonorowane tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia.
Eugeniusz Jaromin
Eugeniusz Jaromin angażował się w przygotowanie i przebieg obchodów rocznicy 600-lecia nadania praw miejskich miasta. Dzięki Jego inwencji zostały odnowione elewacje domów wokół bieruńskiej starówki w roku 1987 oraz wykonane bramy miejskie: „Krakowska" i „Opawska", a także studnia Kadłub, kamień milowy z oznakowaniem Kopca i brama łącząca dom przedpogrzebowy z cmentarzem przy „Walencinku".
Miał także ogromne zasługi na polu sportowym. Jako działacz, zawodnik i trener Klubu Sportowego „Unia" Bieruń Stary był jednym z założycieli powstałego w 1977 r. Polskiego Związku Badmintona. Przez 7 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Gier i Dyscypliny w Polskim Związku Badmintona. W latach 1989 - 1993 był trenerem Kadry Narodowej Seniorów. Zmarł 25 stycznia 2022 r.
Gerard Miś
Gerard Miś był nauczycielem i założycielem wielu ognisk muzycznych na terenie Bierunia, Tychów, Chełmu Śląskiego i Imielina. Prowadził ponad czterdzieści zespołów wokalnych i instrumentalnych w szkołach podstawowych, zawodowych i liceach (m.in. w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu Starym), w domach kultury oraz instytucjach pozaszkolnych. W latach 1991 - 1994 prowadził zespół folklorystyczny „Nowobierunianki" oraz w latach 1991 - 1996 „Ściernianeczki". Był także współzałożycielem tych zespołów. W latach 1986 - 1994 był dyrygentem chóru mieszanego „Harmonia" przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym.
Był także autorem wielu opracowań historycznych dotyczących naszego miasta i współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek". W 2004 roku otrzymał tytuł “Zasłużony dla Miasta Bierunia. W latach 1993-1998 był członkiem Społecznej Rady Kultury w Bieruniu, a wcześniej członkiem Komisji Kultury Rady Miejskiej.
Na zawsze pozostaną w naszej pamięci