Z wizytą w Izbicku - 100. rocznica bitwy w Siedlcu!
Aktualności 24 Maja 2021Podczas III powstania śląskiego, 23 maja 1921 r., pod Górą św. Anny, w Siedlcu (obecnie sołectwo w gminie Izbicko) poległo około 40 powstańców z Bierunia i z Bojszów. Tam, podczas przemarszu w kierunku wsi, na powstańczy oddział spadł niemiecki ostrzał. Ciała zabitych pochowano w zbiorowej mogile na przydrożnym polu, a ranni zostali przewiezieni wozami do szpitali m.in. w Gogolinie i Krapkowicach. Wiele lat po śmierci powstańców ich szczątki z polnego grobu zostały przeniesione do nowej mogiły w centrum Siedlca, gdzie postawiono upamiętniającą ich tablicę.
W 2007 r. odbywało się w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie, powiat krapkowicki, gmina Gogolin) sympozjum, na którym spotkali się Alojzy Lysko z Bojszów oraz lokalny historyk Krzysztof Ralla z Otmic (woj. opolskie, powiat strzelecki, gmina Izbicko). Alojzy Lysko w czasie rozmowy wspomniał o poległych w czasie powstań śląskich mieszkańcach Bierunia i Bojszów. Dodał, że często odwiedza grób powstańców w Kamieniu Śląskim uznając, że wśród wymienionych na tablicy „nieznanych powstańców” są również oni. Wówczas Krzysztof Ralla (od urodzenie mieszkający w Otmicach) pokazał Alojzemu Lysce ten właściwy grób bieruńskich i bojszowskich powstańców, opowiadając historię ich ostatnich chwil życia.
Wideo-relacja z obchodów 100. rocznicy bitwy w Siedlcu (IZBICKO TV)
SIEDLECKA HISTORIA
23 maja 1921 pod Górą św. Anny, w Siedlcu (obecnie sołectwo w gminie Izbicko), stoczyła się ciężka bitwa, w której poległo m.in. 40 powstańców z Bierunia i z Bojszów. Powstańcy szli przez otwarte pole w kierunku majątku von Strachwitza, który miał być nieobsadzony przez niemieckie wojsko (Freikorps), a tymczasem okazało się, że Niemcy obsadzili całą miejscowość, a na najwyższych piętrach budynków mieli karabiny maszynowe. Rannych odwieziono na wozach do szpitali m.in. w Gogolinie, Krapkowicach, Opolu, Wrocławiu. Zabitych mieszkańcy wsi pochowali w zbiorowej mogile na polu - w miejscu, w którym zginęli. Mogiłą tą, aż do śmierci w 1945 r., opiekowała się samotna kobieta, mieszkanka Siedlca, Klara Morawiec, która w pierwszej wojnie straciła narzeczonego. Dbając o ich pamięć miała nadzieję, że ktoś tak samo dba o grób jej ukochanego we Francji.
W 1971 r. - w 50-tą rocznicę bitwy, szczątki powstańców zostały przeniesione do centrum wsi. Na miejscu pochówku postawiono obelisk , na którym umieszczono dane 20 znanych i 20 nieznanych z nazwiska poległych powstańców. W 2008 r. krewni, nie znając wcześniej miejsca ich pochówku, po raz pierwszy pochylili się nad ciałami swych bliskich. Po 85 latach od ich śmierci…
Uroczystości w Siedlcu (Gmina Izbicko) - 100. rocznica wybuchu bitwy
Warto dodać, że lista nazwisk poległych jest uzupełniona przez Alojzego Lyskę z Bojszów. Znajdują się na niej mieszkańcy m.in. Ścierni, Jajost, Czarnuchowic, Bierunia Nowego, Bojszów, Jedliny, Świerczyńca. Niestety, tożsamość 10-u osób do dzisiaj pozostaje nieustalona.
22 maja 2021 r. na dzień przed kolejną rocznicą delegacja z Bierunia w osobach: Krystian Grzesica (Burmistrz Miasta Bierunia), Krystyna Wróbel (Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Bieruniu), Maria Sitko (Radna Rady Miejskiej w Bieruniu), Agnieszka Szymula (dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu), wraz z delegacjami z Bojszów oraz z powiatu bieruńsko-lędzińskiego udali się do Izbicka na uroczystości związane z setną rocznicą Bitwy w Siedlcu.
Wraz z przedstawicielami gminy Izbicko, sołectwa Siedlec oraz powiatu strzeleckiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem poświęconym poległym powstańcom. Obecni na uroczystościach byli również Alojzy Lysko z Bojszów i Krzysztof Ralla z Izbicka.
Mapping na budynku Urzędu Miejskiego w Bieruniu w setną rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego
Uroczystości w Izbicku
Podobne wiadomości:
- Nagrody i wyróżnienia Burmistrza. Trwa nabór! 2024-08-01
- Mamy rowerowy Szlak Historyczny w Bieruniu 2024-06-28
- Bieruński Szlak Historyczny - etap III 2024-06-11
- Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju - V edycja 2024-01-18
- Święto Niepodległości w Bieruniu - ZOBACZCIE FOTORELACJĘ 2023-11-13
- Plan imprez kulturalnych w Bieruniu 2023-03-07
- Dni Teatru 2023 w Bieruniu 2023-03-07
- Obchody Odpustu ku czci Św. Walentego 2023 2023-02-17
- Wracamy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Amatorskich w Bieruniu! 2022-06-22
- 20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2022-06-15