• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Kalendarium

Wydarzenia w dniu 9 Września 2023

Kultura Dni Bierunia 2023 i Dożynki (9-10 września)

Miejsce:
Rynek
Data:
9 września 2023

Serdecznie zapraszamy na Dni Bierunia i Dożynki 2023! Tegoroczne obchody będą niezwykle ciekawe i pełne rozmaitych atrakcji. Świętowanie zaczynamy już 8 września, natomiast na bieruńskim Rynku bawić się będziemy w dniach 9-10 września. Przypomnijmy, że w tym roku przeżywamy jubileusz 25-lecia współpracy z naszym czeskim miastem partnerskim Moravsky'm Berounem, dlatego podczas uroczystości pojawią się motywy i elementy czeskie. W ogóle będzie bardzo międzynarodowo, ponieważ przybędzie do nas ponad 20 gości zagranicznych - delegacje czterech miast partnerskich. Do zabawy włączą się również mieszkańcy Moravsky'ego Berouna, którzy przyjadą autobusem, by wspólnie z nami obchodzić Dni Bierunia. Będą miec dla nas niespodzianki!

 

plakat                                                                                       

W sobotę świętujemy na Rynku. Szczegółowy program znajduje się na plakacie. Tutaj mocno obecni będą nasi goście z Moravsky'ego Berouna. O godzinie 16:40 wystąpi czeski zespół MELODICA. To niematerialny dar od naszych przyjaciół za południowej granicy. Od 14:00 na Rynku funkcjonować będzie czeskie stoisko gastronomiczne, gdzie serwowane będą przez naszych gości czeskie potrawy przyrządzone specjalnie dla nas. Serdecznie zapraszamy. Poczęstunek oczywiście będzie bezpłatny. Do późnego wieczora bawić się z nami będą mieszkańcy Moravsky'ego Berouna, których przyjedzie kilkudziesięciu. Zachęcamy do integracji.

 

Melodica                                                           Zespół MELODICA  z Moravsky'ego Berouna wystąpi w sobotę, o 16:40

 

herb

Niezwykle ciekawy program zaplanowany jest na niedzielę,10 września, kiedy to odbędą się doroczne dożynki miejskie. Świętowanie rozpoczniemy od przemarszu korowodu - start o godzinie 15.00 przy Sanktuarium św. Walentego.O 16.00 nastąpi uroczyste otwarcie Dożynek, "Obrzęd chleba" z udziałem Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki oraz Zespół Folklorystyczny "Ściernianeczki". O 18.00 wystąpi dla nas Grzegorz Poloczek z zespołem, a o 19.45 góralską nutą przywita nas Krywań.

Szczegóły na plakacie!

 

Gwiazda Dni Bierunia

CLEO

Występ: sobota, 9 września, godzina 20:30

Cleo

Karierę zaczynała w chórze gospel Soul Connection. W latach 2004-2005 współtworzyła duet Dwie Asie, który udzielał się wokalnie w utworach wykonawców hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis. W latach 2007-2013 występowała gościnnie m.in. na nagraniach raperskich Onara czy WSRH. Od 2013 współpracuje z Donatanem, z którym wydała album studyjny Hiper/Chimera (2014) i solowe Bastet (2016), superNOVA (2020) oraz vinyLOVA (2022). Pierwszą płytę promowali m.in. singlem „My Słowianie”, z którym zajęli 14. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Z pierwszą płytą dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż swoich albumów i singli otrzymała dwie diamentowe płyty, jedną poczwórnie platynową, trzy potrójnie platynowe, trzy platynowe i sześć złotych.

Laureatka dwóch Superjedynek i dwóch nagród Eska Music Awards, zdobywczyni statuetek na festiwalach TOPtrendy, Lato Zet i Dwójki oraz Polsat SuperHit Festiwal. Poza działalnością muzyczną była uczestniczką lub trenerką w kilku programach rozrywkowych oraz wzięła udział w trzech dużych kampaniach reklamowych.

Źródło: Wikipedia

 

 

 Gwiazda Dożynek

Krywań

Występ: niedziela, 10 września, godzina 19:45

Krywań

Krywań z Zakopanego to najpopularniejszy i najbardziej reprezentatywny zespół spośród grup folkowych sławiących muzykę i pieśni Podhala, Orawy i Spiszu. Wyjątkowa formacja na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia numer jeden w swoim gatunku muzycznym.

W 1994 roku powstaje przebój zatytułowany „Szalała, szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Grany przez wszystkich: od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki, aż do wielkich scen i renomowanych festiwali! Piosenki „Orawa”, „Stary dziod”, „Po dwa”, „Jare zytko”, „Tęskne śpiewanie”, „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda, idzie”, „Po 4”, „Bez wójtowe pole”, czy liryczne „Co sie stało Boze” są wielkimi przebojami zespołu, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie dopomina się publiczność.

Krywań tworzy specyficzny styl w muzyce góralskiej, pełny dobrego smaku i mistrzowskich aranżacji. To jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. „kasowych” formacji, obok takich gwiazd, jak: Zakopower, Golec uOrkiestra, BRAThANKI czy Trebunie-Tutki. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. Sceniczny, góralski show porywający do wspólnej zabawy. Zespół kładzie wielki nacisk na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spiszu). Przeboje promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską, jej życie z miłościami, zwadami, zmartwieniami, a także swojskim krajobrazem. Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie, nacji, honor, uczciwość - to wartości, których Krywań zawsze był orędownikiem. Uczy on oraz bawi młodzież tego, co kiedyś było wstydliwe - utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania „korzeni” i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości, jak również prostocie uczucia, o pięknie, które należy chronić oraz pielęgnować.

Zespół występuje w składzie: Halina Jawor - śpiew, Ryszard Jawor - gitara basowa, śpiew, Franciszek Seman - instrumenty klawiszowe, śpiew, Tadeusz Stasik „Michałek” - skrzypce, Kamil Cudzich - perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara, Szymon Chyc - skrzypce, śpiew, taniec.

Źródło: agencjaluxart.com

 

 

W piątek, 8 wrzesnia - jako wydarzenie towarzyszące - odbędzie się plener malarski na Grobli, na który zaprasza Bieruński Ośrodek Kultury. Szczegóły na stronie internetowej: bok.bierun.pl.

 

plenerTrwają zapisy na plener malarski

 


do góry