• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Bieruń Świąteczny

Bieruń Świąteczny

Zima5

Jerzy Barcik

Znawca dziejów Bierunia, skarbnica informacji związanych z Bieruniem i jego mieszkańcami. 

W 1974 roku po zdaniu matury podjął pracę w Zakładach Chemicznych ERG. Na ten czas datuje się początki jego działalności społecznej, która zaczęła się od organizacji wyjazdów dla pracowników ERG na mecze I ligi piłkarskiej i międzypaństwowe mecze reprezentacji Polski. Wszedł w świat lokalnego sportu, został działaczem Klubu Sportowego Unia Bieruń Stary. Od 1974 do 1991 roku pełnił funkcję sekretarza klubu, a w 1977 r. reprezentował klub na zjeździe założycielskim Polskiego Związku Badmintona w Warszawie. Od 1988 prowadził drużyny młodzieżowe oraz seniorskie piłki nożnej. Dzięki klubowi poznał Jana Wieczorka, z którym łączyła go pasja piłkarska ale również wielka miłość do Bierunia i brak zgody na utratę samodzielności na rzecz Tychów, co stało się w 1975 roku. Wówczas zaczęła się ich wspólna praca na rzecz odzyskania samorządności. 

Wspólnie z Janem Wieczorkiem Jerzy Barcik zaangażował się w przygotowanie obchodów 600-lecia nadania Bieruniowi praw miejskich. Wydarzenia towarzyszące hucznym obchodom tej rocznicy w 1987 roku odbiły się szerokim echem w społeczności lokalnej i zostały bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców. Powołany komitet obchodów 600-lecia Bierunia był początkiem dla powstania Stowarzyszenia Miłośników 600-letniego Bierunia. W obu tych organizacjach Jerzy Barcik aktywnie działał od początku ich istnienia. Pełnił funkcję sekretarza Stowarzyszenia przez ponad 30 lat. 

W latach 1991-1999 Jerzy Barcik pełnił funkcję prezesa KS Unia Bieruń Stary. Za jego prezesury został wybudowany nowy obiekt klubowy. Dzięki jego staraniom w 1995 r. w bieruńskim liceum została powołana klasa sportowa o profilu piłki nożnej. W latach 96-97 powstało nowe boisko dla drużyn młodzieżowych. Efekty tych starań przyszły w 1999 r. gdy zespół juniorów młodszych z Bierunia zdobył wicemistrzostwo Śląska. 

Ponownie prezesury podjął sie w roku 2016. Klub miał wówczas potężne kłopoty finansowe, jednak przy pomocy grupy zaangażowanych ludzi udało mu się wyprostować wszystkie sprawy w ciągu trzech lat. Za te zasługi w 2019 r. nadało mu tytuł Honorowego Prezesa Klubu, co stało sie pierwszy raz w historii.

Jerzy Barcik został uhonorowany licznymi odznaczeniami za działalność na rzecz sportu i działalność zawodową - w tym Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. 

Od 2019 roku pełni funkcję kościelnego w Sanktuarium św. Walentego. 

do góry