Zespół Folklorystyczny "Ściernianeczki"
Podstawą dzisiejszego zespołu było prężnie działające ponad pół wieku temu na Ścierniach Koło Gospodyń Wiejskich. To w tej organizacji jakże często mieszkanki wioski śpiewem i opowiadaniami, po codziennej pracy, rozjaśniały szarość płynących dni.
Pierwszy występ „Ściernianeczek” miał miejsce podczas festynu, który odbył się 15 września 1991 roku , z okazji odzyskania kilka miesięcy wcześniej samodzielności administracyjnej przez Bieruń.
Od zarania istnienia podstawowym założeniem zespołu było podtrzymywanie śląskich- rodzimych zwyczajów, tradycji i pieśni, aby nie uległy zapomnieniu.
Kierownikiem zespołu od początku jest po dzień dzisiejszy Krystyna Czajowska, mieszkanka Ścień, była nauczycielka miejscowej szkoły, filii SP-3, radna I kadencji, a od lat dyrektor Ośrodka Edukacji.
Pani Małgorzata Żołneczko była głównym autorem scenariuszy wielu obrzędów, które Zespół prezentował na scenie. Czynił to na licznych konkursach i przeglądach na szczeblu: miasta, powiatu, województwa, kraju a nawet na szczeblu międzynarodowym. Do najciekawszych widowisk należy zaliczyć:
- „Wyszkubek w Ścierniach”, „Chrzciny w Ścierniach”, „Od zolyt do wesela”, „Poprawiny po starymu” czy „ Nasz łodpust”.
Prezentacja przedstawień każdorazowo spotkała się z bardzo wysoką oceną jurorów oraz gorącym aplauzem publiczności, przynosząc zarazem wykonawcom wiele nagród i wyróżnień.
Nie sposób wyróżnić wszystkich laurów otrzymanych na przestrzeni 25 lat działalności zespołu, wszystkie były jednakowo ważne i cenione. Nie mniej o kilku w tym miejscunależy wspomnieć:
- W 1995 roku zespół zajął I miejsce, nagrodę Burmistrza Miasta Pszczyny- za wierność w odtwarzaniu zwyczaju (…), oryginalne stroje, autentyczną gwarę i pieśni
- W 1996 roku na występach w Katowicach w ramach Śląskiego Kalendarza Obrzędowego jury przyznało - nagrodę główną
- W 1997 roku na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Zebrzydowicach zespół zajął I miejsce w kategorii widowiska
- W 1999 roku na XVI Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie otrzymał Nagrodę Polskiego Radia Za wierność i kunszt w przekazywaniu tradycji
- W 2000 roku otrzymał Pierwszą nagrodę i wyróżnienie wiceprezydenta Katowic na Konkursowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Nikiszowiec pt „Nasze Korzenie”
- W 2003 roku na Powiatowy Przeglądzie Teatrów Amatorskich im. Józefa Komandery w Imielinie, Jury Przeglądu przyznało Zespołowi GRAND PRIX.
- W 2012 roku zespół uzyskał kwalifikacje na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie - spośród 43 zespołów wybrano tylko 5, w tym m.in. Zespół „Ściernianeczki”
Stałą formą obecności zespołu są występy podczas obchodów Dni Babci, Dziadka, Kobiet, Matki, Seniora oraz uroczystości miejskich jak Dni Bieruniu, Noc Świętojańska, Dożynki.
Również istotny jest udział w wyjątkowych spotkaniach jakie ostatnio miały miejsce w Bieruniu w czerwcu b.r. - jak powitanie głowy państwa - Prezydenta Andrzeja Dudę czy też w młodzieży, która przybyła do Bierunia w ramach Światowych Dni Młodzieży.
Z ciekawym programem Zespół „Ściernianeczki” występował w miastach partnerskich w Moravskym Berouniu, czy też niemieckim Gundelfingen podczas obchodów 1000- lecia tego miasta.
Warto przypomnieć, że już w 1994 roku zespół występował w Polskim Radiu Katowice w audycji pt. „Wędrówki muzyczne” , a rok później w TV Katowice w programie pt. „Sobota w Bytkowie”
Za całokształt swojej działalności Zespół „Ściernianeczki” oraz kierownik Krystyna Czajowska zostały wyróżnione Nagrodą Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie „Clemens pro Cultura”.
Niepodważalną siłą zespołu i najlepszym gwarantem jego trwania jest fakt, że występują w nim kolejne pokolenia mieszkańców Ścierń. Śpiewają babcie, dziadkowie, mamy, ojcowie oraz wnuczki.
Na koniec warto wspomnieć, że wielu członków zespołu związanych jest z nim niemalże od początku jego utworzenia.
Należą do nich Elżbieta Gawełczyk, Teresa Duży, Maria Sitko.
Laudację na cześć Zespołu Folklorystycznego „Ściernianeczki” z okazji otrzymania tytułu Zasłużony dla Miasta Bierunia napisała dr Anna Początek
Format | Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|
Uchwała w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Bierunia” Zespołowi Folklorystycznemu "Ściernianeczki" | 93.05KB | Plik: Uchwała w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Bierunia” Zespołowi Folklorystycznemu "Ściernianeczki" |