Dokumenty o programie „Czyste Powietrze” pod ręką, proste, intuicyjne menu, poprawiona nawigacja, odświeżona szata graficzna - tak wygląda nowa odsłona serwisu internetowego czystepowietrze.gov.pl. Przebudowa strony „Czystego Powietrza” była ukierunkowana na potrzeby beneficjentów programu, którzy mają teraz dostęp do bardziej przystępnych i przejrzystych informacji.
Strona główna czystepowietrze.gov.pl to zbiór krótkich, najważniejszych informacji o „Czystym Powietrzu” z przekierowaniami do szczegółów programowych, ważnych, bieżących komunikatów, czy partnerów uczestniczących w bieżącej realizacji programu, pomocnych beneficjentom we wszystkich zakątkach Polski (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminne punkty konsultacyjno‐informacyjne, banki biorące udział w programie).
Łatwiejszy dostęp do wiedzy dla beneficjenta
Górne menu strony zostało uproszczone i dostosowane do potrzeb potencjalnych beneficjentów programu, którzy znajdą tutaj m.in. podstawową wiedzę o dokumentach, ścieżce wnioskowania oraz dostęp do pomocnych narzędzi, ułatwiających przygotowanie wniosku o dofinansowanie (np. kalkulatory dotacji oraz grubości izolacji, czy też lista urządzeń i materiałów dofinansowywanych w programie - lista ZUM). Górne menu uzupełnia intuicyjna wyszukiwarka oraz czerwony kafel z hasłem „Instrukcja krok po kroku”, czyli sześć podpowiedzi, jak w prosty sposób otrzymać dotację na wymianę kopciucha i termomodernizację domu.
Szczegóły dla partnerów
Pozostałe materiały, mniej użyteczne dla beneficjenta, ale potrzebne dla partnerów programu „Czyste Powietrze”, zostały skumulowane na dole serwisu - w mapie strony - gdzie zamieszczono dokumenty i informacje istotne np. dla wfośigw, gmin czy banków. Tutaj znalazło się także miejsce na bazę wiedzy i materiałów edukacyjno-informacyjno-promocyjnych, w tym np. ulotek, broszur czy grafik do pobrania oraz kompendium wiedzy w ramach Akademii Czystego Powietrza. Każdy zainteresowany znajdzie też odnośniki do efektów liczbowych programu oraz linkowanie do innych, pokrewnych „Czystemu Powietrzu”, programów NFOŚiGW („Stop Smog”, „Ciepłe Mieszkanie”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”) i do szczegółów ulgi termomodernizacyjnej. Te informacje uzupełnia m.in. okienko czatu oraz dane kontaktowe.
Nawigacja i parametry dostępności
Serwis ma teraz poprawioną nawigację oraz parametry dostępności zgodnie z WCAG (Web Content Accessibility Guidelines, standard 2.1), jest w pełni responsywny, ma udoskonaloną architekturę informacji przez lepsze etykietowanie i kategoryzowanie, dzięki czemu beneficjent „Czystego Powietrza” lepiej zrozumie zawartość i kontekst strony. Poprawienie użyteczności UX (User Experience) na stronie, pozwala na skuteczne korzystanie z niej beneficjentom o niższych umiejętnościach i mniejszym doświadczeniu w obszarze internetowym. Serwis jest też szybszy, czas od momentu kliknięcia adresu URL do pełnego załadowania, został skrócony do możliwego minimum.
Kolejne udogodnienia w przygotowaniu
To nie koniec prac nad ostatecznym kształtem odświeżonego serwisu „Czystego Powietrza”. Strona będzie się rozwijać pod kątem potrzeb beneficjentów i zmian programu. W ramach tych działań, został właśnie przygotowywany i udostępniony przewodnik wideo po nowej odsłonie strony dla nowych użytkowników, dostępny tutaj: https://youtu.be/OY9pdYutHNo.
Założenia merytoryczne strony zostały przepracowane i skoordynowane przez Zespół ds. Czystego Powietrza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami branży instalacyjnej i budowlanej.
czystepowietrze.gov.pl
PROGRAM "CZYSTE POWIETRZE" W BIERUNIU
Gmina Bieruń w dniu 30.12.2020 r. podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚIGW) na prowadzenie w Bieruniu punktu konsultacyjno-informacyjnego, w którym mieszkańcy mogą uzyskiwać wszelkie informacje dot. funkcjonowania Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
W programie tym można uzyskać dotacje na realizację przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków osób fizycznych (to jest do wymiany źródeł ciepła, modernizacji instalacji c.o. i c.w.u., montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, ocieplenia przegród budowlanych, wymiany okien, drzwi zewnętrznych itp.).
W puncie przeszkolony przez WFOŚiGW pracownik pomaga mieszkańcom w składaniu wniosków o dofinansowanie do zadań termomodernizacyjnych jakie mieszkańcy chcą wykonać w swoich budynkach, a po wykonaniu tych zadań pomaga przy składaniu wniosków o płatność.
Realizacja programu Czyste Powietrze na terenie gminy Bieruń na dzień 30.069.2024 r.
- Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 1 126
- Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 964
- Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 736
- Kwota wypłaconych dotacji: 11 115 904,10 zł
Punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach programu "Czyste powietrze" czynny jest we wszystkie dni robocze w godzinach pracy urzędu tj.
- w poniedziałki - 7:30 - 17:00
- we wtorki, środy, czwartki - 7:30 - 15:30
- w piątki - 7:30 - 14:00
Aby skorzystać z konsultacji w ww. punkcie należy wcześniej umówić się telefonicznie na wizytę pod nr 32 70 80 985 lub 32 70 80 986
W linkach załączonych poniżej zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące zasad udzielania dotacji, a w szczególności:
- na jakie zadania można uzyskać dotacje i w jakich kwotach,
- kto może otrzymać dotacje i w jakiej wielkości (w zależności od dochodów),
- jakie parametry winny spełniać materiały i urządzenia zastosowane do realizacji przedsięwzięć, by uzyskać dotacje,
- informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej i wiele innych.
https://www.wfosigw.katowice.pl/kontakt.html
https://www.wfosigw.katowice.pl/wymagane-dokumenty-2/sciezka-przez-wfosigw.html
https://www.wfosigw.katowice.pl/wymagane-dokumenty-2/sciezka-bankowa.html
https://www.czystepowietrze.eu/
https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/
Format | Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|
Prezentacja programu CZYSTE POWIETRZE | 1.01MB | Plik: Prezentacja programu CZYSTE POWIETRZE |