• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Dla turysty/Bieruński Szlak Historyczny/Historyczne Centrum Bierunia Nowego (Hamrowizna)

Historyczne Centrum Bierunia Nowego

 Hamrowizna

 Historia miejscowości Bieruń Nowy

Początki Bierunia Nowego wiążą się z powstaniem w 1824 r. pierwszej na Górnym Śląsku bitej szosy międzypaństwowej prowadzącej z Wrocławia do ówczesnej granicy nad Wisłą, do Oświęcimia i do Krakowa.

 

 

  • W 1830 r. wybudowano królewsko-pruski Główny Urząd Celny. W budynku zakwaterowano urzędników i celników. Wokół głównego gmachu znalazły się remizy towarowe, gospoda, faktorie solne i domy mieszkalne. Znajdował się tu także Główny Urząd Pocztowy i sąd z prawem sądzenia przestępstw kryminalnych. W 1824 r. działalność rozpoczęła szkoła. Nowa osada powstała na gruntach Zabrzega, Porąbka, Kopciowic i otrzymała oficjalną nazwę Bieruń - Zabrzeg.
  • W 1833 r. nazwę zmieniono na Nowy Bieruń, a później na Bieruń Nowy. Po uruchomieniu w Nowym Bieruniu w 1859 r. kolei oraz włączeniu Rzeczpospolitej Krakowskiej do Austrii (1846 r.) szosa nowobieruńska utraciła swoje dotychczasowe znaczenie komunikacyjne. Główny Urząd Celny przeniesiono do Mysłowic, a na miejscu pozostawiono zwykły urząd celny.
  • W latach międzywojennych gminę Bieruń Nowy powiększono poprzez przyłączenie wsi: Bijasowice, Czarnuchowice i Ściernie. W 1973 r. gminę włączono do gminy Bieruń Stary, a w 1975 r. do Tychów. Uruchomienie w dniu 3 grudnia 1975 r. Kopalni Węgla Kamiennego „Piast” w Bieruniu Nowym (wówczas w Tychach) ostatecznie zdeterminowało przemysłowy charakter tej dawnej przygranicznej osady. Od 1991 r. Bieruń Nowy jest częścią miasta Bieruń.

 

Pomnik Powstańców Śląskich

Tuż obok znajduje się zbudowany w 2019 roku Skwer Powstańców Śląskich, na którym znajduje się odtworzony, historyczny pomnik Powstańców - więcej informacji znajduje się na tablicach przy pomniku.

 

 

 

Czytaj również:

Wyjątkowe Święto Niepodległości w Bieruniu! Odsłoniliśmy Pomnik Powstańców Śląskich

 

                                               

           Film zrealizowany przez Bieruński Ośrodek Kultury

 

Przejdź do mapy interaktywnej -

KLIKNIJ TUTAJ - Pomnik

oraz

KLIKNIJ TUTAJ - Skwer Powstańców Śląskich

do góry