Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła
Pierwsza wzmianka o kościele została zapisana przez Jana Długosza w „Księdze uposażeń" (Liber Beneficiorum), około 1450 r. Bieruń pierwotnie należał do lędzińskiej parafii św. Klemensa. Z kolei lędzińska parafia wchodziła w skład dekanatu oświęcimskiego, ten zaś do diecezji krakowskiej.
Obecny budynek kościoła jest co najmniej czwartym budynkiem powstałym w tym miejscu. Jego budowa zakończyła się w 1857 r. (po pożarze miasta w 1845 r.).
W prezbiterium świątyni znajduje się ołtarz główny z obrazem św. Bartłomieja, nad nim tondo z przedstawieniem Trójcy Św., a po jego bokach figury ewangelistów. W nawie głównej, po jej obu stronach, znajdują się dwa ołtarze boczne poświęcone: Najświętszej Maryi Pannie (z obrazem Matki Boskiej Bieruńskiej) oraz św. Józefowi.
Kościół został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego w 1966 r.
Figura Maryi
Przed wejściem (od strony rynku) do kościoła pw. Św. Bartłomieja na postumencie dekorowanym esownicami, znajduje się barokowa figura Najświętszej Panny Marii Niepokalanie Poczętej, powstała w 1718 r. Rzeźba wpisana została do rejestru zabytków woj. śląskiego w 1974 r.
Bieruńska betlyjka
Ciekawostką bieruńskiego kościoła jest ruchoma stajenka betlejemska. Jej początki sięgają początku lat 50. XX wieku. Funkcjonuje ona od 25 grudnia do odpustu świętego Walentego tj. 14 lutego. W stajence znajduje się prawie 100 figurek ruchomych i około 50 stałych.