Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary jest najmłodszym kościołem znajdującym się w Bieruniu. Potrzeba budowy świątyni narodziła się kilka lat po otwarciu na terenie miasta Kopalni Węgla Kamiennego „Piast" w 1975r. i wybudowaniu dwóch osiedli pracowniczych.
Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił papież Jan Paweł II 20 czerwca 1983 roku na lotnisku Katowice-Muchowiec, w czasie swej drugiej pielgrzymki do ojczyzny.
Budowa kościoła została zakończona w 1998r. po 11 latach od rozpoczęcia prac. Kościół św. Barbary patronki górników, ma nowoczesną sylwetkę o dużym, dwuspadowym dachu schodzącym niemal do podstaw świątyni. Na suficie prezbiterium, znajdują się malowidła przedstawiające postacie świętych. Wykonał je w latach 1995-1996 artysta plastyk z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Stanisław Kluska.
Ten sam autor wykonał w latach 1995-1996 mozaiki usytuowane na ścianie ołtarzowej, przedstawiające: Chrystusa tryumfującego w szatach kapłańskich na tle krzyża, czterech apostołów oraz św. Barbarę przyjmującą Komunię św. z rąk anioła. Prof. Kluska jest także autorem 14 malowanych stacji drogi krzyżowej oddanych do użytku w 2008r. W lipcu 1998 roku zakupione zostały dwa dzwony: "Św. Barbara" ważący 800 kg i "Św. Krzysztof" o wadze 500 kg.
Znamienne dla tej świątyni są wykonane w latach 1997-1999, 29 głosowe organy o bogatych możliwościach brzmieniowych, które używane są nie tylko podczas nabożeństw, ale także podczas koncertów muzyki organowej.
Prace związane z wystrojem wnętrza i małą architekturą świątyni trwają do tej pory.