Kościół św. Bartłomieja
Pierwsza wzmianka o kościele św. Bartłomieja została napisana przez Jana Długosza w jego „Księdze uposażeń" (Liber Beneficiorum), około roku 1450.
W prezbiterium świątyni znajduje się ołtarz główny z jej patronem św. Bartłomiejem. W nawie głównej, po jej obu stronach, znajdują się dwa ołtarze boczne.
- Pierwszy - poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, pochodzący z 1859r., wykonany został według rysunków Jana Gajdy - znanego śląskiego malarza, rzeźbiarza i pisarza, przez miejscowego stolarza Ignacego Chudzikowskiego. Na ołtarzu znajduje się XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Bieruńskiej.
- Drugi z ołtarzy bocznych, który został również zaprojektowany i wykonany przez tych samych artystów, poświęcony jest św. Józefowi.
W południowej nawie kościoła znajduje się ołtarz św. Krzyża, zaprojektowany w 1949r. przez ks. Jerzego Schneidera z Oświęcimia. Na ścianie nad ołtarzem znajduje się wielki drewniany rzeźbiony krzyż. Postać Chrystusa, pochodzi z Ameragu w Bawarii (1872r.). Z obydwu stron krzyża na konsolach umieszczono figury św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Bolesnej.
W prezbiterium znajduje się pochodząca z 1730r., chrzcielnica o kamiennej podstawie, murowanej, puklowanej czarze pochodzącej według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce z XIX w. i drewnianej pokrywie z 1929r. Na tylnych ścianach transeptu zawieszone są, pochodzące z XVIII w., dwa obrazy wzorowane na dziełach Rubensa - „Pokłon pasterzy" i „Pokłon trzech króli".