• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Bieruń Świąteczny

Bieruń Świąteczny

Zima5

Ściernie

Najstarsza dzielnica Bierunia. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1272 r. z dokumentu księcia opolsko-raciborskiego Władysława. Książę, chcąc stworzyć swoją warownię na miejscu spalonej przez Tatarów wsi Żory, należącej do rycerza Chwalisza, dał mu w zamian swoją wieś Ściernie.

 

Szlaki komunikacyjne

Już  w średniowieczu przebiegał tędy ruchliwy trakt  łączący Gliwice z Krakowem. W 1824 r. wyprostowano go i utwardzono, tworząc  pierwszą bitą drogę na Górnym Śląsku. W 1877 r. do Ścierni dotarła  szosa pszczyńska łącząca Pszczynę z Nowym Bieruniem.  W 1916 r. wybudowana została, biegnąca przez Ściernie, kolej wąskotorowa z bieruńskiej „Lignozy” do dworca w Nowym Bieruniu. Rozebrano ją w 1975 r., a po jej śladzie biegnie ścieżka rowerowa.

 

Folwark i przemysł wapienniczy

Przez wieki prosperował tu folwark o powierzchni ponad 300 ha należący m.in. do rycerskiego rodu Ścierńskich. Budowa geologiczna Ścierskiej Kępy sprzyjała wydobyciu wapienia i wypalania wapna. Lokalne drogi w okolicy sypane i bite były ze ścierniańskich „skał”, a domy budowano z wapienia łączonego wapienną zaprawą.

ŚciernieDoroczny festyn w Ścierniach

 

Centrum administracji powiatowej

W 2002 r. w Ścierniach otwarto budynek Centrum Inicjatyw Gospodarczych, który jest siedzibą Bieruńskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych. W 2006 r. powstała tu Powiatowa Komenda Policji, a w 2010 r. siedziba Starostwa Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.

 

Przejdź do mapy interaktywnej - KLIKNIJ TUTAJ.

 

FESTYN W ŚCIERNIACH

Rozgrzewka przed dorocznym Biegiem Chwalisza

 

 

Jak świętowaliśmy jubileusz 750-lecia istnienia Ścierni?

 

Ściernie

ŚCIERNIE. Na zdjęciu budynki: Centrum Inicjatyw Gospodarczych, Komendy Powiatowej Policji i Starostwa Powiatowego w Bieruniu

 

CIG

 

do góry